Eksperci oceniają, że analiza danych z badań nad szczepionką "wspiera konkluzję, że znane i potencjalne zalety Ad26.COV2.S (formalna nazwa preparatu) przeważają nad znanymi i potencjalnymi ryzykami". Jak wskazują, szczepionka wykazała w badaniach 66-procentową skuteczność w zapobieganiu objawowemu Covid-19 i 76-procentową skuteczność przeciwko ciężkiemu przebiegowi choroby po 14 dniach od podania.

Czytaj: Jedna dawka szczepionki nie uchroni nauczyciela przed kwarantanną>>

Jedyne przeciwskazanie alergia

Jedynym przeciwwskazaniem do przyjęcia preparatu jest alergia na jeden ze składników. Jak zauważają eksperci, podczas badań stwierdzono tylko jeden przypadek anafilaksji wśród szczepionych osób. Podawanie środka kobietom w ciąży zalecane jest tylko w przypadku, gdy są one szczególnie zagrożone infekcją, np. ze względu na wykonywany zawód. To konsekwencja braku odpowiednich danych na temat efektu szczepionki w tej grupie.

Jednocześnie eksperci zalecają dalsze badania nad efektami preparatu, zwłaszcza pod kątem anafilaksji i problemów z zakrzepami.

Szczepionka opracowana przez holenderską firmę Janssen należącą do koncernu Johnson & Johnson została dopuszczona dotąd do użytku w RPA, Bahrajnie, USA, Kanadzie i Unii Europejskiej. W ubiegły piątek preparat trafił też na listę szczepionek WHO, co jest niezbędnym warunkiem uruchomionego przez tę organizację programu COVAX, mającego zapewnić dostęp do szczepień mniej zamożnym krajom. Do 2022 r. w ramach COVAX do użytku ma trafić 500 mln dawek preparatu firmy Johnson&Johnson.