Podpisywane są umowy z aptekami, które w ramach pilotażu będą realizować recepty elektroniczne. Ustawa o e-recepcie do końca roku powinna zacząć obowiązywać we wszystkich aptekach w Polsce, a od 1 stycznia 2020 r. elektroniczne recepty mają być już wystawiane w każdym gabinecie medycznym.

Od początku maja br. recepty w wersji elektronicznej będą wystawiane pacjentom z Siedlec i Skierniewic. Wybrano 6 podmiotów medycznych, które wezmą udział w pilotażu i będą wystawiać e-recepty. Są wśród nich m.in.: Mazowiecki Szpital Wojewódzki w Siedlcach, Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Siedlcach oraz Wojewódzki Szpital Zespolony oraz NZOZ Judyta w Skierniewicach.

Wiceminister Cieszyński podał w poniedziałek, że porozumienia ws. pilotażu podpisano z 34 z 35 aptek z Siedlec i pięcioma z powiatu siedleckiego. Poinformował też, że w Skierniewicach do pilotażu przystąpiło dotychczas 8 z 23 aptek.

 

Aptekarze podkreślają, że nadal nie wiedzą jak mają się zachować w sytuacji, gdy nie będą mogli wydać pacjentowi leku ratującego życie, z uwagi na awarię lub ograniczony dostęp do Internetu, czy też przerwy w dostawie prądu, które mogą być dotkliwe szczególnie w obszarach wiejskich i mniejszych miejscowościach.

- Przewidzieliśmy już procedury dotyczące sytuacji, gdy dojdzie do awarii prądu czy internetu, ale w czasie pilotażu będziemy chcieli je przetestować w praktyce. Musimy być na takie sytuacje przygotowani – podkreślał Cieszyński.

Recepty będą mogły wystawiać także pielęgniarki, nie tylko po osobistym zbadaniu pacjenta, ale także po zbadaniu za pośrednictwem systemów teleinformatycznych. Taki postulat Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych zgłosiła w czasie prac nas ustawą o e-recepcie.

W Polsce rocznie jest wystawianych ok. 250 mln recept.