Pytanie
Placówka opiekuńczo-wychowawcza wystąpiła do poradni zdrowia psychicznego dla dzieci o wydanie kopii dokumentacji medycznej pacjenta.
Czy należy taką dokumentację udostępnić?
Jeżeli nie, na jakie przepisy należy się powołać?
Odpowiedź
Artykuł 99a ustawy z 9 czerwca 2011 roku o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej - dalej u.w.r. upoważnia dyrektora placówki opiekuńczo-wychowawczej do uzyskania informacji oraz otrzymania lub wglądu do wszelkiej dostępnej dokumentacji, w tym prawnej i medycznej, dotyczących dziecka.
Uzasadnienie
Ustawa o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej w art. 99a u.w.r. upoważnia dyrektora placówki opiekuńczo-wychowawczej do uzyskania informacji oraz otrzymania lub wglądu do wszelkiej dostępnej dokumentacji, w tym prawnej i medycznej, dotyczących dziecka.
Podmioty udzielające świadczeń zdrowotnych działają nie tylko w oparciu o przepisy odnoszące się bezpośrednio do zasad ich funkcjonowania, ale w otoczeniu prawnym ukształtowanym przez wszystkie obowiązujące przepisy prawa. W tym stanie rzeczy, należy przyjąć, że ustawa o pomocy rodzinie w zakresie dostępu do dokumentacji medycznej stanowi lex specialis w stosunku do ustawy z 6 listopada 2008 roku o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta, co nie pozwala podmiotowi leczniczemu na odmowę dostępu do dokumentacji medycznej dyrektorowi placówki opiekuńczo-wychowawczej, dysonującemu jednoznacznym przepisem ustawowym upoważniającym go do takiego dostępu.
Pytanie pochodzi z Serwisu Prawo i Zdrowie
Czytaj inne komentarze tej autorki:
Zmiany czasu pracy fizjoterapeuty trzeba wprowadzić do umowy lub regulaminu>>>
Inspektor ochrony radiologicznej podlega kierownikowi podmiotu leczniczego >>>
Podmioty bez kontraktu z NFZ nie muszą prowadzić list oczekujących>>>
Iwona Kaczorowska-Kossowska
Radca prawny. W 1995 roku ukończyła wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego, a następnie w 2001 roku aplikację radcowską w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Gdańsku. Zawód radcy prawnego wykonuje od 2001 roku. Specjalizuje się w prawie medycznym i farmaceutycznym, w szczególności w zakresie kontaktów lekarz-pacjent i negocjacjach umów i porozumień w sprawach związanych z prowadzeniem podmiotów leczniczych, praktyk lekarskich i aptek. Należy do Okręgowej Izby Radców Prawnych w Gdańsku, jest prezesem zarządu Fundacji Law4Med, która zajmuje się prawnym wspieraniem środowiska medycznego. Prowadzi Kancelarię Prawa Medycznego i Farmaceutycznego w Gdyni. Współpracuje z Okręgową Izbą Lekarską w Gdańsku, Ogólnopolskim Stowarzyszeniem Szpitali Prywatnych, organizacjami pracodawców i pracowników ochrony zdrowia.