Pytanie
 
Komu podlega inspektor ochrony radiologicznej - dyrektorowi szpitala czy kierownikowi pracowni RTG?
 
Odpowiedź
 
Inspektor ochrony radiologicznej powinien podlegać bezpośrednio kierownikowi podmiotu leczniczego.
 
Uzasadnienie
 
Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy z 29 listopada 2000 roku - Prawo atomowe (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 264 z późn. zm.) - dalej u.p.a., za przestrzeganie wymagań bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej odpowiada kierownik jednostki organizacyjnej wykonującej działalność związaną z narażeniem. Zgodnie zaś z art. 7 ust. 5 u.p.a., wewnętrzny nadzór nad przestrzeganiem wymagań ochrony radiologicznej w pracowniach stosujących aparaty rentgenowskie do celów diagnostyki medycznej, radiologii zabiegowej, radioterapii powierzchniowej i radioterapii schorzeń nienowotworowych sprawuje osoba, która posiada uprawnienia inspektora ochrony radiologicznej w tych pracowniach.

Należy zwrócić uwagę, że pojęcie jednostki organizacyjnej zdefiniowane zostało na potrzeby tej ustawy w art. 3 pkt 8 u.p.a. i oznacza ono każdy podmiot wykonujący działalność związaną z narażeniem, a zatem podmiot leczniczy, a nie jego wyodrębnioną organizacyjnie część.

Biorąc więc pod uwagę, iż za zapewnienie bezpieczeństwa jądrowego w podmiocie leczniczym odpowiada jego kierownik (dyrektor podmiotu leczniczego), zaś zadaniem inspektora ochrony radiologicznej jest nadzór nad przestrzeganiem wymagań ochrony radiologicznej w pracowniach, prawidłową wydaje się struktura, w której inspektor ochrony radiologicznej podlega bezpośrednio dyrektorowi podmiotu leczniczego. Przemawia za tym zarówno okoliczność, iż zadaniem jego jest kontrolowanie zasad bezpieczeństwa w pracowni RTG, powodujące konieczność usytuowania jego stanowiska poza strukturą samej pracowni, w przeciwnym razie mogłoby dojść do sytuacji, gdy w toku kontroli kwestionowały on czynności własnego przełożonego (gdyby był nim kierownik pracowni RTG). Ponadto konstrukcja odpowiedzialności kierownika podmiotu leczniczego za przestrzeganie zasad ochrony radiologicznej wymaga, by mógł on wydawać bezpośrednie polecenia służbowe pracownikowi, do którego zadań należą czynności związane z zapewnieniem tego bezpieczeństwa.
 
 
Pytanie pochodzi z sewisu Prawo i zdrowie