Dyrektor Dolnośląskiego Centrum Onkologii Adam Maciejczyk powiedział dziennikarzom, że dzięki nowemu akceleratorowi będzie można prowadzić leczenie bardziej wyrafinowanymi i szczegółowymi metodami. 

- Czas naświetlenia pacjenta będzie zdecydowanie krótszy. Zamiast półtorej godziny będzie to tylko kilka minut. A efekty leczenia będą skuteczniejsze - dodał dyrektor. 

Kierownik Zakładu Fizyki Medycznej w DCO Marzena Janiszewska wyjaśniła, że dzięki nowemu akceleratorowi będą możliwe zabiegi radiochirurgii i radioterapii stereotaktycznej. 
- W radiochirurgii chodzi o ustalenie i jednorazowe podanie dawki dużej mocy z dokładnością do milimetra, dzięki czemu bezinwazyjnie, bezkrwawo usuwa się guza. W leczeniu raka płuc ta metoda jest alternatywą zabiegu chirurgicznego - mówiła Janiszewska. 
 

Maciejczyk podkreślił, że nowoczesny akcelerator umożliwia wykonywanie precyzyjnych zabiegów usunięcia guza w trakcie procesu oddychania pacjenta. 

- Pacjent nie może przecież przestać oddychać. To urządzenie potrafi jednak uwzględnić ten proces i dawka zostaje podana skutecznie. To przełom w leczeniu raka płuc, wątroby czy piersi - mówił dyrektor. 

Jak zaznaczył, leczenie tą metoda dotyczy około dziesięciu procent wszystkich pacjentów z chorobą nowotworową. Większość chorych odbywa radioterapię metodami tradycyjnymi. 

Dyrektor poinformował, że DCO prowadzi radioterapię przez siedem dni w tygodniu na pięciu akceleratorach zlokalizowanych we wrocławskiej siedzibie i w filii w Legnicy. W przyszłym roku uruchomiona zostanie budowana obecnie druga filia w Jeleniej Górze. 

- Docelowo chcemy mieć dziesięć akceleratorów. Ten sprzęt pod względem jakości bardzo się zmienia i stwarza coraz to nowe możliwości leczenia. Chodzi też o to, by pacjenci mieli równe szanse, a ich wyleczenie nie zależało od miejsca zamieszkania - mówił Maciejczyk. 

W DCO działa już internetowy zintegrowany system zarządzania radioterapią, dzięki któremu pacjent leczony w filii ma zdalnie planowane leczenie i ustalane dawki naświetleń przez specjalistów czy konsylium lekarzy zbierające się we Wrocławiu. 

Nowoczesny akcelerator kosztował 12 mln zł, a 8 mln zł na zakup przeznaczył samorząd województwa dolnośląskiego. 
Rocznie DCO leczy około 4 tys. pacjentów. DCO jest pierwszym w kraju ośrodkiem, który uruchomił filię w regionie. (pap)
 
 
LEX Biblioteka Ochrony Zdrowia jest największą na rynku bazą elektronicznych wersji książek z zakresu ochrony zdrowia. Zawiera ponad 100 książek z zakresu prawa ochrony zdrowia, zarządzania oraz rachunkowości w ochronie zdrowia. 
 
Szczegółowe informacje: www.profinfo.pl