- Pan minister poinformował, że konieczne są jeszcze pewne analizy i dodał, że decyzja powinna zapaść przed wakacjami – powiedział Saługa. 

- Widać, że głos wielu tysięcy obywateli naszego województwa, którzy opowiedzieli się za usamodzielnieniem gliwickiego instytutu, jest w Warszawie słyszalny. Mamy sprzeczne opinie w sprawie podziału centrali instytutu w Warszawie i oddziału w Gliwicach. Uważam, że pozostawienie obecnej sytuacji grozi konfliktem – dodał. 

Samodzielny szpital onkologiczny w Gliwicach miałby powstać dzięki wyodrębnieniu z Centrum Onkologii - Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie jego oddziału w Gliwicach. Centrum zostało utworzone rozporządzeniem Rady Ministrów w 1951 roku. Instytut ma siedzibę w Warszawie oraz dwa oddziały zamiejscowe - w Gliwicach i w Krakowie. 

Czytaj:
 Śląskie: radni województwa za samodzielnym Centrum Onkologii w Gliwicach>>>

W ostatnich miesiącach w działania na rzecz usamodzielnienia gliwickiego szpitala zaangażowało się wiele regionalnych środowisk, w tym politycy różnych opcji, obecne kierownictwo placówki oraz śląskie media, które zainicjowały zbiórkę podpisów pod apelem o utworzenie Śląskiego Instytutu Onkologii. Zebrano ich ponad 15 tysięcy i przekazano ministrowi zdrowia Konstantemu Radziwiłłowi podczas jego niedawnej wizyty w regionie. Odwiedził on wówczas gliwicki instytut i zapowiedział decyzję w tej sprawie po "uważnym i ostrożnym przeanalizowaniu wszystkich aspektów". 

Zwolennicy usamodzielnienia gliwickiego Centrum Onkologii opowiadają się za przeznaczeniem pieniędzy wypracowanych przez ten szpital na rzecz tej placówki i jej pacjentów, rekrutujących się z całego kraju. Obecnie, kiedy jest częścią ogólnopolskiej instytucji, nadwyżki trafiają do oddziałów w innych częściach kraju, co utrudnia realizację ważnych inwestycji w Gliwicach. Przeciwnicy wskazują na silniejszy potencjał naukowy placówek stanowiących jedną instytucję. 

W 2015 roku w gliwickim Centrum Onkologii leczyło się niemal 38 tysięcy chorych. Liczba porad ambulatoryjnych przekroczyła 200 tysięcy, a odsetek pacjentów spoza województwa śląskiego to blisko 30 procent. (pap)
Dowiedz się więcej z książki
Ustawa o systemie informacji w ochronie zdrowia. Komentarz
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł