Jak informuje Ministerstwo Zdrowia, w projekcie rozszerzono wykaz wyrobów medycznych o czujnik do systemu monitorowania stężenia glukozy Flash (Flash Glucose Monitoring FGM). Osobami uprawnionymi do otrzymania zlecenia na te wyroby będzie populacja pacjentów z cukrzycą typu 1 w wieku od 4. do ukończenia 18. roku życia z bardzo dobrze monitorowaną glikemią, tj. przy co najmniej 8-krotnych pomiarach glikemii na dobę. - Zmiany mają przełożyć się na poprawę jakości życia chorych i, jak podkreślono w uzasadnieniu projektu, są odpowiedzią na postulaty pacjentów, lekarzy i organizacji pacjenckich - deklaruje resort.

Czytaj: Co 10. Polak nigdy nie badał poziomu cukru we krwi>>

Osobami uprawnionymi do wystawiania zlecenia będą lekarze posiadający specjalizację w dziedzinie endokrynologii i diabetologii dziecięcej, diabetologii i endokrynologii oraz posiadający również specjalizację w dziedzinie pediatrii, a także lekarze posiadający specjalizację w dziedzinie pediatrii zatrudnieni w poradni lub oddziale diabetologii dziecięcej lub oddziałach chorób dzieci o profilu diabetologii dziecięcej.
Czujnik nie może być przepisywany pacjentom zaopatrzonym w System Ciągłego Monitorowania Glikemii w czasie rzeczywistym. W przepisach określono czujnik jako zaopatrzenie miesięczne, w ramach tego okresu pacjentowi przysługują dwie sztuki wyrobu. Limit finansowania ustalono na poziomie 255 zł za sztukę, przy odpłatności 30 proc.

- Należy zauważyć, że firma, która obecnie jako jedyna na rynku posiada system FGM, zobowiązała się do nieodpłatnego przekazania czytników do tego systemu dla potrzebującej populacji pacjentów – czytamy w uzasadnieniu projektu.