Częstochowscy radni zdecydowali w listopadzie 2015 roku o kontynuacji  programu w latach 2015-2017. Wcześniej program zmodyfikowano, zmienił się między innymi wiek kobiety, która przystępuje do programu, teraz może mieć 40 lat, a w uzasadnionych medycznie przypadkach 42 lat (dotychczas było to 37 lat). Zmianie uległa także kwota dofinansowania, teraz jest to 5 tys. zł, dotychczas było 3 tys. zł. Program kierowany jest nie tylko do małżeństw - jak do tej pory - ale także do par pozostających w związkach partnerskich.

Zakończyła się procedura wyłaniania realizatorów programu, czyli ośrodków dysponujących odpowiednim doświadczeniem i standardami w zakresie przeprowadzania zabiegów in vitro. W 2016 roku in vitro dla częstochowskich par realizować będą przychodnie: Provita Sp. z o.o z Katowic, Salve-Medica Sp. z o.o z Łodzi, Invi-Med-T Sp. z o.o. z Warszawy – miejsce realizacji Invimed Europejskie Centrum Macierzyństwa Katowice, GynCentrum Clinic Sp. z o.o. z Katowic – możliwość realizacji programu w Gyncentrum w Częstochowie w zakresie kwalifikacji pacjentów i stymulacji oraz Novomedica Sp. z o.o z Mysłowic.

Czytaj: Samorządy chcą dopłacać do in vitro:::

Zgodnie z wytycznymi Polskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu do programu zakwalifikowane zostaną pary, które mają za sobą leczenie niższego rzędu lub posiadają bezpośrednie wskazania do zapłodnienia  pozaustrojowego. Środki zapisanie w budżecie  w wysokości 75 tys. zł dają możliwość pomocy kilkunastu parom, które zdecydują się na udział w programie.

Dowiedz się więcej z książki
Prawne i bioetyczne aspekty testów genetycznych
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł