W ramach programu "Leczenie niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców miasta Częstochowy w latach 2012-2014" urodziło się 12 dzieci.

W listopadzie 2015 roku Rada Miasta Częstochowy zdecydowała o kontynuacji programu na lata 2015-2017. W 2016 roku - także z uwagi na decyzję o zakończeniu przez Rząd RP programu ministerialnego – program miejski cieszył się wyjątkowym zainteresowaniem częstochowian. Ostatecznie, w 2016 roku  z procedury skorzystały 24 pary, a ich efektem jest 10 ciąż (w tym jedna bliźniacza).

W 2017 roku na realizację programu zabezpieczono w budżecie 150 tys. zł, co wystarczy na pomoc dla 30 par.

Do programu zostaną zakwalifikowane pary, które spełniają określone kryteria. Wiek kobiety musi się mieścić się w przedziale 20-40 lat według rocznika urodzenia – dopuszcza się możliwość przeprowadzenia procedury u pacjentek w wieku do 42 lat (według rocznika urodzenia) jeżeli stężenie AMH jest powyżej 0,7 ng/ml. Pary musza pozostawać w związku małżeńskim lub w związku partnerskim, być mieszkańcami Częstochowy, poddać się wcześniej leczeniu niższego rzędu, które zakończyło się niepowodzeniem lub posiadać bezpośrednie wskazania do zapłodnienia pozaustrojowego oraz musza zostać zakwalifikowane do leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego przez Realizatora Programu, zgodnie z wytycznymi Polskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu.

 [-OFERTA_HTML-]


Uczestnikom programu przysługuje możliwość jednorazowego dofinansowania do zabiegu zapłodnienia pozaustrojowego w wysokości do 5000 zł pod warunkiem przeprowadzenia co najmniej jednej procedury. Pozostałe koszty procedury ponoszą pacjenci.

Realizatorami programu są placówki: Centrum Medyczne Angelius Provita z Katowic, Centrum Leczenia Niepłodności Novomedica z Mysłowic, Invimed Europejskie Centrum Macierzyństwa z Katowic, Klinika Gyncentrum z Katowic oraz Centrum Bocian z Białegostoku, prowadzący placówki w Białymstoku, Warszawie i Katowicach. 
 
Źródło: www.czestochowa.pl