- Cukrzyca, to choroba, którą już pod koniec XX wieku uważano za epidemię. Obecnie już wiemy, że to także epidemia XXI wieku. Mówiąc o chorobowości w Polsce, to na podstawie danych NFZ, które są najbardziej wiarygodne, wiemy, że wynosi ona 5,2 procent naszej populacji – mówiła na poniedziałkowej konferencji prasowej profesor Bandurska-Stankiewicz z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.
 
Jak dodała, liczba chorych stopniowo wzrasta.
- Jest to związane z paroma czynnikami. Przede wszystkim z urbanizacją życia, zmianą stylu życia, siedzącym trybem życia, brakiem aktywności fizycznej i złym odżywianiem. W krajach wysoko rozwiniętych, takich jak Niemcy, Wielka Brytania to z kolei jest starzenie się społeczeństw. Wiemy, że zachorowalność na cukrzycę rośnie wraz z wiekiem, zwłaszcza na cukrzycę typu II – powiedziała.
 
 
Podczas konferencji zaznaczono, że cukrzyca nie jest tylko chorobą metaboliczną, czyli schorzeniem ogólnym, ale ma też ogromny wpływ na inne narządy, w tym na wzrok. Zdaniem ekspertów, powikłania oczne cukrzycy mogą być bardzo poważne i prowadzić do tzw. praktycznej ślepoty, czyli takiego upośledzenia widzenia, które nie pozwala na wykonywanie pracy i samodzielne funkcjonowanie.
 
Jak podkreślono, w roku 2000 osób chorych na cukrzycę na świecie było około 150 milionów. Według szacunków - do roku 2035 będzie to już 600 milionów chorych.
 
- Cukrzyca nie boli. Wczesne powikłania także nie. Pacjent na początku dobrze widzi, natomiast już u tych pacjentów rozwijają się tzw. przewlekłe naczyniowe powikłania cukrzycy, które możemy podzielić na makro i mikronaczyniowe. Makronaczyniowe to niestety choroba naczyniowa mózgu, czyli najczęściej udar. Jest to też choroba wieńcowa, czyli zawał serca i oczywiście choroby naczyniowe kończyn dolnych, które mogą się zakończyć amputacją– powiedziała profesor Bandurska-Stankiewicz.
 
Wśród powikłań mikronaczyniowych największą grupę stanowią powikłania związane ze schyłkową niewydolnością nerek.
 
- Mówimy już o naprawdę masowo, epidemiologicznie narastającej liczbie chorych na cukrzycę. Problemów cukrzycowych w oku jest wiele, między innymi zaćma, czyli zmętnienie soczewki, mogą być wady wzroku, ale one mają mniejsze znaczenie. Najpoważniejszym z powikłań, które nieleczone prowadzi do ślepoty, jest retinopatia cukrzycowa – powiedział okulista, prezes fundacji Okulistyka 21 profesor Andrzej Grzybowski.
 
Dane Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wskazują, że w 2012 roku około 1,5 miliona zgonów było bezpośrednio spowodowanych cukrzycą. WHO przewiduje, że cukrzyca będzie siódmą główną przyczyną śmierci w roku 2030.
 
W poniedziałek 11 kwietnia 2016 w Poznaniu odbyła się też konferencja naukowa w ramach międzynarodowego projektu „Retinopatia cukrzycowa – polsko-islandzka debata okulistów”. Podczas potkania eksperci z dziedziny diabetologii i okulistyki dyskutowali między innymi o sposobach wczesnej diagnostyki retinopatii cukrzycowej. Międzynarodowy projekt dofinansowany jest ze środków Mechanizmu Finansowego EOG 2009-2014, Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2009-2014 oraz ze środków budżetu państwa. (pap)
Dowiedz się więcej z książki
Zagrożenia zdrowia publicznego. Część 3. Naukowe podstawy promocji zdrowia [
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł