Opinię w tej sprawie wydali biegli z zakresu medycyny sądowej, pediatrii i chorób zakaźnych z Zakładu Medycyny Sądowej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Zgromadzone dowody dały podstawę do przedstawienia zarzutów w dniu 28 stycznia 2014 roku Elżbiecie S . - dyspozytorce Stacji Ratownictwa Medycznego w Chełmie  z art. 162 § 1 kk oraz Ewie G. lekarzowi dyżurnemu na pediatrycznej izbie przyjęć z art. 160 § 1 kk w zw z art. 160 § 2 kk.

Można o tym przeczytać w artykule:
Chełm: dyspozytorka i lekarka oskarżone w sprawie śmierci 3,5 miesięcznego dziecka


Natomiast w dniu 11 lutego 2014 roku przedstawiono  Piotrowi Z. ( lat 44) zarzut, że w dniu 24 lutego 2013 roku w Chełmie, pełniąc  funkcję lekarza dyżurnego na oddziale pediatrycznym Samodzielnego Publicznego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego, skierował  3,5 miesięcznego chłopca znajdującego się w stanie bezpośredniego niebezpieczeństwa utraty życia na konsultację laryngologiczną transportem własnym przed przyjęciem go na oddział  i wykonaniem pełnego badania fizykalnego i zleceniem badań dodatkowych, nie weryfikował stanu zdrowia dziecka w kolejnych godzinach po przyjęciu na oddział oraz nie zlecił wykonania badań gazometrycznych i nie wdrożył resuscytacji płynowej po rozpoznaniu u pacjenta sepsy, co spowodowało eskalację poziomu bezpośredniego zagrożenia dla życia lub zdrowia pacjenta oraz zaprzepaściło szansę na uratowanie jego życia - tj. czynu z art. 160 § 2 kk w zw z art. 160 § 1 kk , czyli przestępstwo narażenia na niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia człowieka przez osobę na której ciąży obowiązek opieki. Czy ten zagrożony jest karą do 5 lat pozbawienia wolności.

Jak informuje Prokuratura Okręgowa w Lublinie na swojej stronie internetowej, przesłuchany w charakterze podejrzanego Piotr Z. nie przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu i złożył wyjaśnienia. Prokuratura nie ujawnia treści tych wyjaśnia na tym etapie śledztwa, gdyż będą one podlegały weryfikacji.