- Nasza determinacja we wprowadzaniu tej reformy jest duża, bo system centrów zdrowia psychicznego jest krokiem w nowoczesność – powiedział. Dodał, że resort wprowadzi zmiany w prawie, co pozwoli na zakontraktowanie tych świadczeń w całej Polsce. Wskazał, że dzięki temu dostęp do opieki psychiatrycznej będą miały także osoby mniej zamożne.

- Musimy obronić się przed stomatologizacją psychiatrii – powiedział, bo według niego taka sytuacja zagrażałaby jakości opieki psychiatrycznej i jej zakresowi. Dodał, że w ocenie ministerstwa sieć centrów zdrowia psychicznego obejmie cały kraj od drugiej połowy 2025 r.

 

W Polsce działa 106 centrów zdrowia psychicznego. Udzielają one bezpłatnie wsparcia psychicznego przez całą dobę – bez skierowania i bez zapisywania się na wizytę. Pomoc może obejmować wizyty w poradni, pobyt na oddziale dziennym lub całodobowym, wsparcie zespołu leczenia środowiskowego, który odwiedza pacjenta w domu, by pomagać jemu i jego rodzinie. Indywidualny plan leczenia opracowują specjaliści na podstawie kontaktu z osobą doświadczającą kryzysu psychicznego.

Czytaj także na Prawo.pl: Do psychologa raz ze skierowaniem, a raz bez - niespójność w systemie

Przewodniczącym Rady ds. Zdrowia Psychicznego jest prof. dr hab. n. med. Piotr Gałecki z Kliniki Psychiatrii Dorosłych z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, wiceprzewodniczącą konsultant krajowy w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży dr Aleksandra Lewandowska.