SOR mieści się na parterze nowoczesnego budynku szpitala, do którego sukcesywnie przenoszą się ze starej części kolejne kliniki.

Jak podawały wcześniej władze Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Białymstoku - po przyłączeniu klinik zakaźnych w białostockiej dzielnicy Dojlidy - jest największym szpitalem klinicznym w Polsce. To jednocześnie najbardziej specjalistyczna placówka zdrowotna lecząca dorosłych w województwie podlaskim. Jest też bazą dydaktyczną dla studentów Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku z kraju i zagranicy.

Nowy budynek oraz stara część szpitala, która będzie sukcesywnie modernizowana, będą miały łącznie 68 tys. metrów kwadratowych powierzchni. Nie zmieni się liczna szpitalnych łóżek, których jest 830, ale znacznie poprawią się warunki leczenia.

Rozbudowa szpitala uniwersyteckiego ma się przyczynić do poprawy warunków leczenia chorych, nie zmieni się bowiem liczba szpitalnych łóżek. Obecnie jest ich ok 830. Cała budowa i modernizacja szpitala to koszt 509 mln zł. Inwestycja została sfinansowana z budżetu państwa.
 

Nowy szpitalny oddział ratunkowy zajmuje czterokrotnie większą powierzchnię niż stary oddział. Dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku Bogusław Poniatowski poinformował w środę na konferencji prasowej, że w 2014 roku na SOR do Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego zgłosiły się 82 tys. pacjentów. To średnio około 230 osób dziennie. Zazwyczaj dwie trzecie zgłaszających się, po udzieleniu im pomocy wraca do domów, reszta wymaga hospitalizacji. Podkreślił, że bywają dni, gdy na SOR przychodzi czterysta, a nawet sześćset osób.

Poniatowski powiedział, że wdrażany system na SOR "jest wzorcowy w skali kraju". W nowym SOR wydzielone są dwie strefy. Do tzw. strefy czerwonej będą trafiać pacjenci przywożeni karetkami pogotowia. Chodzi np. o chorych z urazami wielonarządowymi.

Na dachu nowego budynku szpitala od kilku miesięcy działa również lądowisko na potrzeby śmigłowca ratunkowego. Do dyspozycji pacjentów w strefie czerwonej jest między innymi 5 łóżek na potrzeby intensywnej terapii oraz 24 łóżka do obserwacji pacjentów. W starym SOR takich łóżek było 9. Oddział ma całe niezbędne wyposażenie potrzebne do diagnostyki i leczenia. Łóżka są wyposażone w materace przeciwodleżynowe, umożliwiają zmiany pozycji pacjentów.
 

Pozostali pacjenci mają do dyspozycji osobą część, tzw. konsultacyjną. Będzie tam obowiązywać elektroniczna kolejka, w systemach biletowych znanych i stosowanych np. na pocztach czy w urzędach.

W osobnej kolejce będą rejestrowane tzw. ostre przypadki, w osobnej planowe przyjęcia. Wszystko w nowoczesnych, przestronnych, nowocześnie wyposażonych pomieszczeniach. Poniatowski powiedział, że jeśli chodzi o porównanie warunków w jakich będą przebywać pacjenci to "zmiana jest kolosalna".

Pacjenci zgłaszający się na SOR mają do dyspozycji 10 gabinetów lekarskich, w których będą przyjmować internista, neurolog, okulista, laryngolog, ortopeda, jest też gabinet gdzie można wykonać EKG, sale zabiegowe.

Rocznie hospitalizowanych jest około 32 tys. osób, a w przyklinicznych poradniach leczy się 130 tys. pacjentów.(pap)