Kampania ma na celu podniesienie świadomości społeczeństwa na temat choroby, a w konsekwencji – zwiększenie liczby wczesnych rozpoznań jednego z najczęstszych i zarazem najmniej znanych nowotworów.  

Rak głowy i szyi to nazwa zbiorcza dla wszystkich nowotworów zlokalizowanych w obszarze głowy oraz szyi (z wyjątkiem mózgu) i jest szóstym rakiem pod względem częstości występowania w Polsce. Liczba chorych jest dwukrotnie większa niż pacjentów z nowotworem szyjki macicy. 

Raka głowy i szyi tylko w 2012 roku zdiagnozowano u prawie 11 000 osób. W tym samym roku w wyniku choroby zmarło blisko  6 000 pacjentów. W ciągu ostatnich 20-tu lat odnotowano 20-to procentowy wzrost liczby zachorowań.

Świadomość dotycząca zagrożenia zachorowania na nowotwory głowy i szyi w społeczeństwie wciąż jest niewielka.75 procent ankietowanych Europejczyków w badaniu „About Face"  z 2011 roku nie potrafiło udzielić podstawowych informacji dotyczących tej grupy chorób, co przekłada się na małą liczbę wczesnych rozpoznań. Ponad 60 procent pacjentów już w momencie diagnozy znajduje się w zaawansowanym stopniu choroby. 60 procent z tej grupy umiera w ciągu 5 lat. Przy diagnozie na wczesnym etapie zaawansowania, stopień przeżywalności wynosi nawet 80-90 procent.

Czytaj: Nowotwory głowy i szyi, diagnozowane są u 7-8 tys. Polaków >>>

- Nowotwory głowy i szyi, poza tym, że stanowią zagrożenie dla życia pacjenta, powodują utratę mowy, zaburzenia procesu komunikatywnego, deficyty w obszarze podstawowych zmysłów, zniekształcenia twarzy, a co za tym idzie – poczucie wykluczenia, ostracyzmu społecznego i znacznego utrudnienia życia. To do wspomnianych deficytów właśnie odnosi się temat przewodni tegorocznych działań III Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi "Głośno i wyraźnie – zrozumieć i przeciwdziałać” – powiedział profesor Wojciech Golusiński, prezes Polskiej Grupy Badań Nowotworów Głowy i Szyi, koordynującej działania III ETPNGiSz w naszym kraju – Szanse pacjenta na wyleczenie, ale też zminimalizowanie potencjalnych negatywnych skutków choroby, są tym wyższe, im szybciej ją rozpoznamy.

Czynnikami wpływającymi na rozwój raka głowy i szyi są: palenie, alkohol oraz wirus brodawczaka ludzkiego HPV. Ryzyko zachorowania zwiększa się także u obu płci wraz z wiekiem. Pośród pacjentów 61 procent mężczyzn i 53 procent kobiet to osoby z grupy 45-64 lat. 

W Polsce, podobnie jak w innych krajach Europy, obserwuje się nowe zjawisko, określane jako „fenomen epidemiologiczny”, czyli wzrost liczby nowych zachorowań na nowotwory głowy i szyi u ludzi poniżej 40. roku życia, którzy nigdy nie palili ani nie nadużywali alkoholu. Badania naukowe wskazują, że czynnikiem potencjalnego ryzyka w tej grupie jest infekcja wirusem HPV. 

Przebadać pod kątem nowotworów głowy i szyi powinny się przede wszystkim, osoby znajdujące się w grupach ryzyka, które zauważyły u siebie jeden z poniższych objawów utrzymujący się przez okres 3 tygodni: ból języka, nieleczone owrzodzenie jamy ustnej lub czerwone lub białe plamy w jamie ustnej, ból gardła, utrzymująca się chrypka, ból lub trudności w połykaniu, guzek w szyi czy zatkany z jednej strony nos lub krwawienie z nosa.

W ramach III Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi możliwe będzie skorzystanie z bezpłatnych badań profilaktycznych, realizowanych w wybranych ośrodkach medycznych w całej Polsce.

Szczegółowe informacje dostępne są na stronie: http://makesensecampaign.eu/pl/ 

oraz www.phnos.org.pl.