Pytanie:
Wydział komunikacji starostwa prowadzi czynności w zakresie rejestrowania pojazdów. Często zdarza się, że dotychczasowy właściciel pojazdu przynosi i pozostawia w organie dotychczasowe tablice rejestracyjne i otrzymuje nowe.
Czy "stare" tablice rejestracyjne pozostawione przez klientów urzędu stanowią odpad? Jeśli tak, to pod jakim kodem powinny być one sklasyfikowane? W jakiej roli występuje tu urząd, tzn. czy jesteśmy wytwórcą odpadu, czy jedynie jego posiadaczem - "zbierającym"?

Czy w takiej sytuacji urząd musi posiadać jakiekolwiek dodatkowe uprawnienie do przetrzymywania tego rodzaju odpadów?
Czy firmy, którym następnie przekazywane są ww. tablice rejestracyjne do zniszczenia, powinny posiadać stosowne uprawnienia do zbierania lub przetwarzania odpadów?

Czy przekazanie ww. "starych" tablic do firm zajmujących się ich zniszczeniem powinno odbywać się za pośrednictwem karty przekazania odpadów? Jeśli tak, to czy urząd również ma obowiązek składania corocznych sprawozdań do marszałka w zakresie rodzajów oraz ilości odpadów zebranych w danym roku?

Odpowiedź:
Zgodnie z § 2 ust. 1 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 22 lipca 2002 r. w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów (tekst jedn.: Dz.U. z 2014 r. poz. 1522, z późn. zm.), w celu rejestracji pojazdu właściciel pojazdu (z pewnymi wyjątkami) składa w organie rejestrującym wniosek o rejestrację pojazdu, zwany dalej "wnioskiem o rejestrację", do którego dołącza m.in. tablice (tablicę) rejestracyjne, jeżeli pojazd był zarejestrowany. Dotyczy to również wyrejestrowania pojazdu, który stał się odpadem i został przekazany do stacji demontażu.

Z punktu widzenia właściciela pojazdu czynność tę należy traktować analogicznie jak zwrot dokumentów: karty pojazdu, jeżeli była wydana; oraz dowodu rejestracyjnego. Zwracane dokumenty i tablica rejestracyjna nie są odpadem dla właściciela pojazdu, nawet jeżeli nie podlegają legalizacji i ponownemu wydaniu.

Sposób postępowania przez starostwo ze zwróconymi tablicami określa § 12 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 27 września 2003 r. w sprawie szczegółowych czynności organów w sprawach związanych z dopuszczeniem pojazdu do ruchu oraz wzorów dokumentów w tych sprawach (tekst jedn.: Dz. U. z 2014 r. poz. 1727) - dalej r.c.d.p.r. Zgodnie z § 12 ust. 5 i 6 r.c.d.p.r., tablice rejestracyjne zwrócone organowi rejestrującemu, z zastrzeżeniem ust. 7, wycofuje się z użytku.

Tablice te podlegają, co najmniej raz na kwartał, zniszczeniu w sposób uniemożliwiający ich powtórne wykorzystanie. Organ rejestrujący sporządza protokół zniszczenia tablic rejestracyjnych, który jest podstawą wykreślenia ich z wykazu tablic rejestracyjnych.

W związku z powyższym, w mojej ocenie, należy uznać, że ze względu na szczególne przepisy tablice rejestracyjne do momentu zniszczenia są traktowane analogicznie jak dokumenty - dopiero zniszczenie tych tablic powoduje wytworzenie odpadów. Jeżeli zniszczenie tablic urząd powierza przedsiębiorcy, to starostwo realizujące obowiązki związane z rejestracją pojazdów nie jest w takim przypadku ani zbierającym odpady, ani wytwórcą odpadów w postaci tablic rejestracyjnych.

Tylko jeżeli starostwo samo bezpośrednio dokonuje zniszczenia tablic, należy je traktować jako odpady wytworzone przez ten urząd z obowiązkiem prowadzenia ewidencji odpadów. Powinny być klasyfikowane jako odpady z podgrupy 16 01.