Czy zwolnienie pracownika samorządowego ze służby przygotowawczej zwalnia tego pracownika również od złożenia egzaminu kończącego służbę?

Odpowiedź

stan prawny dotychczas nie uległ zmianie
Zwolnienie pracownika od obowiązku odbycia służby przygotowawczej nie zwalnia go od obowiązku przystąpienia do egzaminu.

Uzasadnienie

Każda osoba podejmująca pierwszy raz pracę w jednostce samorządu terytorialnego ma obowiązek odbycia służby przygotowawczej - art. 19 ustawy o pracownikach samorządowych - u.p.s. Po jej zakończeniu musi przystąpić do egzaminu. Jego pozytywny wynik jest warunkiem dalszego zatrudnienia pracownika (art. 19 ust. 6  u.p.s. ). W ustawie wprowadzono jednak zwolnienie ze służby przygotowawczej w wyjątkowych sytuacjach (art. 19 ust. 5  u.p.s. ). Jest to np. sytuacja złożenie umotywowanego wniosku przez pracownika oraz legitymowanie się przez pracownika wiedzą lub umiejętnościami umożliwiającymi należyte wykonywanie obowiązków służbowych.

Ponadto z ustawy o służbie cywilnej wynika zwolnienie dla absolwentów KSAP - art. 36 ust. 6 ustawy z 21 listopada 2008 r. o służbie cywilnej (Dz. U. Nr 227, poz. 1505 z późn. zm.) - dalej u.s.c. oraz osoby zwolnione w trybie określonym w art. 36 ust. 7 u.s.c.). Zgodnie z art. 19 ust. 7 u.p.s. zwolnienie dokonane w trybie art. 19 ust. 5 u.p.s. nie wyłącza stosowania ust. 6, w którym jest mowa o egzaminie. Zatem zwolnienie nie dotyczy obowiązku zdania egzaminu kończącego służbę przygotowawczą.

Warto zauważyć, że inny jest cel służby przygotowawczej, a inny egzaminu. Egzamin pozwala na weryfikację wiedzy nabytej zarówno przez osobę skierowaną do odbycia służby przygotowawczej, jak i zwolnioną od tego obowiązku.

Przydatne materiały:
Ustawa z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (Dz. U. Nr 223, poz. 1458 ze zm.)