Zmiana ustawy dotyczy przede wszystkim operatorów i użytkowników systemów elektroenergetycznych oraz organów administracji publicznej, w tym organów samorządu gminnego. Zmiany przepisów dotyczących samorządu spowodują zdyscyplinowanie opracowania założeń do planów gminy w zakresie zaopatrzenia w paliwa gazowe i energię.


Nowelizacja wprowadza regulacje dotyczące zakresu odpowiedzialności wszystkich istotnych uczestników rynku energii elektrycznej oraz organów publicznych za zapewnienie bezpieczeństwa dostaw energii elektrycznej oraz regulacje dotyczące zasad postępowania i działania dla usunięcia zagrożenia bezpieczeństwa funkcjonowania systemu elektroenergetycznego i przywrócenia stanu normalnego oraz odpowiedzialności za podejmowanie działań.


Nowa regulacja powinna spowodować rozwój i poprawę jakości funkcjonowania sieci elektroenergetycznych. Wejście w życie nowych przepisów wprowadzi możliwość wzrostu udziału rozproszonego wytwarzania energii elektrycznej, które będzie konkurowało z wytwarzaniem scentralizowanym (elektrowniami zlokalizowanymi w sieci przesyłowej). Wyższy poziom wytwarzania energii elektrycznej na lokalną skalę, wywołać powinien zwiększenie ilości miejsc pracy w tym sektorze działalności gospodarczej.


W związku z rozwojem połączeń międzysystemowych w ramach europejskiego rynku energii elektrycznej wzrostowi ulec powinna efektywność wykorzystania zasobów energetycznych i elementów systemów elektroenergetycznych w skali całej Unii Europejskiej, a także poziom konkurencji w obszarze wytwarzania energii elektrycznej (także odnawialnej). Rozwój połączeń powinien przyczynić się do przyrostu miejsc pracy w firmach zajmujących się rozbudową sieci elektroenergetycznych i źródeł energii. Rozwój i modernizacja sieci przesyłowych i dystrybucyjnych powinny sprzyjać rozwojowi lokalnego wytwarzania w źródłach odnawialnych (np. wykorzystujących biomasę i energię wiatru) oraz wytwarzających energię elektryczną w skojarzeniu z produkcją ciepła.


Wejście w życie proponowanych zmian będzie przeciwdziałać zwiększaniu poziomu bezrobocia, głównie na obszarach wiejskich. Zapotrzebowanie na surowce energetyczne pochodzenia rolniczego oraz urządzenia do wytwarzania biogazu pozwoli na stworzenie dodatkowych miejsc pracy.


Obowiązywanie nowych przepisów powinno spowodować wzrost nakładów inwestycyjnych przedsiębiorstw sektora, szczególnie w zakresie rozwoju, modernizacji i utrzymania sieci przesyłowych i dystrybucyjnych oraz w sektorze wytwarzania, co może skutkować wzrostem cen energii elektrycznej.


Nowelizacja m.in. implementuje dyrektywę 2005/89/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 18 stycznia 2006 r. dotyczącą działań na rzecz zagwarantowania bezpieczeństwa dostaw energii elektrycznej i inwestycji infrastrukturalnych (Dz. Urz. WE L 33 z 4.02.2006, s. 22).


Przydatne materiały:

Ustawa z dnia 8 stycznia 2010 r. o zmianie ustawy - Prawo energetyczne oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 21, poz. 104).