Dyrektor biura GOM, Michał Glazer poinformował w środę PAP, że na ogłoszony w październiku przetarg na kompleksową dostawę i dystrybucję energii m.in. dla szkół, przedszkoli i budynków użyteczności publicznej wpłynęła tylko jedna oferta. Złożyła ją gdańska Grupa Energa.

Umowa ma być podpisana za kilka tygodni. Wspólny zakup energii nie dotyczy prywatnych gospodarstw, lecz obiektów, do których za dostawę energii płaci urząd miasta czy gminy.

Umowa na dostarczenie energii elektrycznej ma objąć 1453 szkoły, przedszkola, boiska, hale sportowe i budynki użyteczności publicznej oraz 458 zbiorczych punktów oświetlenia ulicznego. Łączne prognozowane zużycie energii w ramach tego zamówienia ma wynieść około 45 GWh.

Glazer powiedział, że w swojej ofercie Energa zobowiązała się do dostawy i dystrybucji energii do 10 gmin w przyszłym roku za ok. 32 mln zł. Zwrócił uwagę, że dzięki ogłoszeniu wspólnego przetargu, gminy łącznie zaoszczędziły ok. 4 mln zł. „Biorąc pod uwagę ubiegłoroczne rachunki za prąd, gdyby w tym roku każda z gmin osobno ogłaszała taki przetarg, to łącznie musiałyby zapłacić o ok. 4 mln zł więcej, czyli o kilkanaście procent” – dodał.

Zmniejszenie kosztów dostawy i dystrybucji energii elektrycznej było jednym z głównych celów wspólnego zamówienia.

Prezes zarządu GOM, prezydent Gdańska Paweł Adamowicz uważa, że "ze względu na rosnące z roku na rok ceny energii elektrycznej, podjęcie współpracy akurat w tym zakresie stało się priorytetem".

Biuro GOM wyjaśnia, że miasto Gdańsk w ub. roku przeprowadziło wspólne zakupy energii dla wszystkich miejskich jednostek organizacyjnych i dzięki temu, w porównaniu z kosztami w poprzednim roku, udało się uzyskać kilkuprocentowe oszczędności.

Wspólne zamówienie złożyły miasta: Gdańsk, Sopot, Pruszcz Gdański oraz gminy: Tczew, Cedry Wielkie, Kolbudy, Linia, Pruszcz Gdański (gmina wiejska), Przywidz, Pszczółki i Trąbki Wielkie.

Gdański Obszar Metropolitalny to powołane 15 września 2011 roku stowarzyszenie samorządowe, mające na celu zacieśnienie współpracy i doprowadzenie do harmonijnego rozwoju całego obszaru metropolitalnego wokół Gdańska. W ramach GOM działa 40 samorządów, obejmujących łącznie obszar zamieszkały przez 1,26 mln mieszkańców.

bls/ mki/ mow/