W dokumencie przyjętym podczas zgromadzenia ogólnego ZMP przyznało, że deficyt całego sektora finansów publicznych wzrasta. Związek zaznaczył jednak, że dzieje się tak głównie poza sektorem samorządowym. Zamiar zredukowania w najbliższych latach deficytu sektora finansów publicznych, w tym budżetów jednostek samorządu terytorialnego, jest zrozumiały ze względu na oczekiwania Unii Europejskiej, nie może nastąpić jednak kosztem samorządów miast. Spowoduje to bowiem zmniejszenie wydatków inwestycyjnych JST, w tym również pogorszenie efektywności wykorzystania środków strukturalnych UE – podkreślają samorządowcy.

Związek Miast Polskich odrzuca propozycje, by ograniczyć deficyt JST w relacji do planowanych dochodów (4, 3, 2 i 1 % planowanych dochodów).

Władze Związku podkreślają także, że nie widać obecnie uzasadnienia dla administracyjnego ograniczenia przyrostu zadłużenia w najbliższych latach, zwłaszcza że zebrane dotąd informacje o planowanych w WPF deficytach wskazują, że po roku 2011 nastąpi ich radykalny spadek. Zamiast tego można by przyśpieszyć wejście w życie przepisów odnoszących limit zadłużenia do zdolności jego spłaty (nadwyżki operacyjnej każdej jednostki). Jednocześnie postuluje się, aby przepis ten zmodyfikować w taki sposób, by wartość nadwyżki operacyjnej, stanowiącą podstawę do szacowania nadwyżki w kolejnych latach, ustalać w dłuższym niż 3 lata przedziale czasowym. Powinien być brany pod uwagę okres 10 lat. Pozwoli to z jednej strony uniknąć wpływu zjawisk krótkotrwałych na tę wartość, z drugiej – przybliży się ją do przeciętnego okresu spłaty zaciąganych przez JST zobowiązań.

Zdaniem ZMP u podstaw trudności finansowych JST leży przede wszystkim nieprzestrzeganie przez rząd i parlament art. 167 Konstytucji RP. Dobitnym potwierdzeniem tego faktu jest wyeliminowanie z ustawy o dochodach JST zapisów gwarantujących rekompensowanie ubytków w dochodach własnych, spowodowanych przez ustawy i rozporządzenia. ZMP domaga się przywrócenia tego przepisu oraz zrekompensowania ubytków w dochodach własnych JST, spowodowanych zmianami w ustawach, które nastąpiły po roku 2004 r.

W apelu do rządu ZMP zwrócił się o strategiczną debatę o stworzeniu warunków do wspomagania rozwoju lokalnego i regionalnego (system podatków lokalnych, rewitalizacja, zamówienia publiczne, PPP).


Pobierz dokument:
Stanowisko Związku Miast Polskich w sprawie stanu finansów miast na tle całego sektora finansów publicznych