Do rad gmin należy ustalanie opłat za świadczenia udzielane przez przedszkola prowadzone przez gminy. Obowiązujące do tej pory przepisy ustawy o systemie oświaty powodowały wątpliwości interpretacyjne i trudności w stosowaniu przepisów. Wiele dotychczasowych uchwał określających opłaty za korzystanie z przedszkoli zostało uznanych przez wojewodów oraz sądy administracyjne za niezgodne z upoważnieniem ustawowym, a w konsekwencji za nieważne. Ustawodawca, pod silną presją ze strony zainteresowanego środowiska – samorządów gmin, podjął się nowelizacji kontrowersyjnych przepisów.

Nowelizacja ustawy o systemie oświaty, wchodząca w życie 1 września 2010 r., ma na celu doprecyzowanie przepisów oraz rozwianie wątpliwości co do ich stosowania. Zgodnie z nowym brzmieniem art. 14 ust. 5 ustawy o systemie oświaty, organ prowadzący (czyli rada gminy) ustala wysokość opłat za świadczenia udzielane przez:
przedszkole publiczne w czasie przekraczającym wymiar zajęć, o którym mowa w art. 6 ust. 1 pkt 2; publiczną inną formę wychowania przedszkolnego w czasie przekraczającym czas bezpłatnego nauczania, wychowania i opieki ustalony dla przedszkoli publicznych na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 2.

Dotychczasowe uchwały rad gmin określające odpłatność za świadczenia udzielane przez przedszkola, wydane na podstawie art. 14 ust. 5 ustawy o systemie oświaty, pozostają obowiązujące do czasu wydania nowych uchwał. Jeżeli rada gminy nie podejmie nowej uchwały – utracą one moc obowiązującą z dniem 1 września 2011 r.

Przydatne materiały:
Ustawa z dnia 5 sierpnia 2010 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty (Dz. U. Nr. 148. poz. 991)