Pytanie:
Na wniosek dyrektora szkoły, organ prowadzący wyraził zgodę na zmianę nazwy szkoły z "Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych" na "Powiatowy Zespół Szkół". Jakie kolejne działania należy podjąć w tej sprawie? Kto ma kompetencje do zmiany nazwy szkoły i podjęcia uchwały w tej sprawie: czy jest to organ prowadzący (w tym przypadku rada powiatu) czy rada pedagogiczna placówki? Co powinien zrobić organ prowadzący, a co rada pedagogiczna?

Odpowiedź:
Zmiany nazwy zespołu szkół dokonuje uchwałą rada powiatu. Uchwała powinna określać z jakim dniem zmienia się nazwa zespołu. Skutkiem zmiany nazwy zespołu szkół przez organ prowadzący będzie zmiana zapisów statutu zespołu w zakresie jego nazwy dokonywana przez radę pedagogiczną.

Uzasadnienie:
Na podstawie art. 62 ustawy z 7.09.1991 r. o systemie oświaty – dalej u.s.o., organ prowadzący szkoły różnych typów może je połączyć w zespół, utworzenie zespołu szkół następuje na podstawie art. 58 u.s.o. Organ prowadzący ustala jego nazwę podejmując uchwałę w sprawie aktu założycielskiego i statutu zespołu szkół. Zmiany nazwy zespołu szkół dokonuje rada powiatu uchwałą na podstawie art. 12 pkt 11 ustawy z 5.06.1998 r. o samorządzie powiatowym oraz art. 58 ust. 1 w związku z art. 62 ust. 3 u.s.o. Akt założycielski zespołu w brzmieniu określonym uchwałą jest załącznikiem do uchwały. Rada pedagogiczna posiada kompetencje do przygotowania projektu statutu zespołu i jego uchwalenia zgodnie z zapisem art. 42 ust. 1 w związku z art. 52 ust. 2 u.s.o. Treść statutu musi pozostać zgodna z danymi zawartymi w akcie założycielskim. W przypadku projektowania i uchwalania statutu wyróżnia się dwie fazy postępowania: przygotowanie projektu nowego statutu przez radę pedagogiczną i uchwalenie statutu. Rada pedagogiczna przygotowuje projekt statutu i przedstawia do uchwalenia radzie zespołu. Jeżeli w zespole nie działa rada zespołu szkół, rada pedagogiczna ma kompetencje do uchwalenia statutu zespołu.

Patrz:

- pismo MEN z dnia 23.07.2015r. znak DOKOW-WWPB.054.15.2015.MT w sprawie trybu zmiany nazwy szkoły lub zespołu szkół (publikowane: http://orka2.sejm.gov.pl/INT7.nsf/klucz/088552EF/%24FILE/i33574-o1.pdf) 

LEX Prawo Oświatowe
Artykuł pochodzi z programu LEX Prawo Oświatowe
Już dziś wypróbuj funkcjonalności programu. Analizy, komentarze, akty prawne z interpretacjami