Ministerstwo Cyfryzacji i Ministerstwo Infrastruktury wspólnie przygotowały ułatwienia dla kierowców i właścicieli pojazdów. Zmiany mają wchodzić w życie stopniowo, począwszy od 2019 r.

Jakie będą ułatwienia dla kierowców?

Przygotowany przez ministrów cyfryzacji i infrastruktury tzw. "Pakiet deregulacyjny" przewiduje, m.in:

  • likwidację karty pojazdu,
  • likwidację nalepki kontrolnej,
  • możliwość zachowania przez nowego właściciela pojazdu dotychczasowych tablic rejestracyjnych,
  • brak mandatu za nieposiadanie przy sobie prawa jazdy.

Przedstawione propozycje będą nie tylko udogodnieniami, ale i realnymi oszczędnościami dla właścicieli aut. Dzięki zniesieniu obowiązku posiadania karty pojazdu zaoszczędzić będzie można 75,50 zł (koszt wydania karty pojazdu), zachowując tablice rejestracyjne i rezygnując z nalepki kontrolnej - 99,50 zł, czyli razem 175 zł.

Czytaj też: Od poniedziałku można jeździć bez dowodu rejestracyjnego

Nowe usługi on-line

"Pakiet deregulacyjny" to również nowe e-usługi, a wśród nich możliwość rejestracji pojazdu online. Raport wygenerowany w usłudze "Mój pojazd" (dostępnej na obywatel.gov.pl) stanie się dokumentem urzędowym. Zniesiony zostanie także obowiązek wydawania tymczasowego dowodu rejestracyjnego.

Zmiany przewidują także odstąpienie od obowiązkowych kursów/szkoleń dla wszystkich kierowców w okresie próbnym, na rzecz kursów w ośrodkach doskonalenia techniki jazdy tylko dla tych kierowców, którzy w okresie próbnym popełnią dwa wykroczenia.

 


Czasowa rejestracja w miejscu zakupu

Nowością będzie wprowadzenie możliwości czasowej rejestracji pojazdu przez starostę właściwego dla miejsca zakupu lub odbioru pojazdu, a nie jak dotychczas tylko przez starostę właściwego dla miejsca zamieszkania właściciela pojazdu. Będzie to ułatwienie dla kierowców, którzy kupią pojazd w dużej odległości od miejsca zamieszkania.

Kolejnym ułatwieniem planowanym do wprowadzenia dla kierowców w okresie próbnym jest odstąpienie od obowiązkowych kursów w ośrodkach doskonalenia techniki jazdy. Będą w nich uczestniczyli ci kierowcy, którzy w ciągu 2 lat od uzyskania prawa jazdy kategorii B popełnią dwa wykroczenia w ruchu drogowym.

Zobacz też komentarz praktyczny Rejestry publiczne