Rozporządzeniem z dnia 1 lipca 2009 r., ogłoszonym w Dzienniku Ustaw dopiero 20 lipca 2009 r., Minister Pracy i Polityki Społecznej wprowadził zmiany w rozporządzeniu z dnia 2 czerwca 2005 r. w sprawie sposobu i trybu postępowania w sprawach o świadczenia rodzinne (Dz. U. Nr 105, poz. 881 ze zm.), zwanym dalej rozporządzeniem.

Rozporządzenie to zostało wydane na podstawie upoważnienia zawartego w art. 23 ust. 5 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. Nr z 2006 r. Nr 139, poz. 992 ze zm.).

Wprowadzone zmiany dostosowują przepisy rozporządzenia do obecnie obowiązującego brzmienia ustawy o świadczeniach rodzinnych. Nowelizacjami z dnia 17 października 2008 r. (Dz. U. Nr 223, poz. 1456) oraz z dnia 6 grudnia 2008 r. (Dz. U. Nr 237, poz. 1654), które weszły w życie z dniem 1 stycznia 2009 r. wprowadzono zmiany w ustawie o świadczeniach rodzinnych polegające w szczególności na:
- ustaleniu nowych zasad dotyczących ustalania składu i dochodu rodziny, w przypadku pobytu członka rodziny w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie;
- doprecyzowaniu przepisu dotyczącego ustalania dochodu z gospodarstwa rolnego;
- umożliwieniu pobierania świadczenia pielęgnacyjnego, w przypadku pobytu dziecka w placówce zapewniającej całodobową opiekę przez nie więcej niż 5 dni w tygodniu;
- wprowadzeniu trybu uzupełniania braków formalnych dokumentacji;
- przyznaniu prawa do tego dodatku, w przypadku podjęcia przez osobę sprawującą opiekę nad dzieckiem zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej;
- umożliwieniu pobierania dodatku, w przypadku pobytu dziecka w placówce zapewniającej całodobową opiekę przez nie więcej niż 5 dni w tygodniu.

W związku z tymi zmianami w rozporządzeniu wprowadzono zmiany dostosowujące przepisy rozporządzenia do powyższych zmian w ustawie o świadczeniach rodzinnych, a także zmiany o charakterze redakcyjnym i doprecyzowującym.

Co istotne, w § 15 ust. 2 rozporządzenia wprowadzono nowy sposób wyliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne, która pomniejsza dochód członka rodziny. Stosować się będzie następujący wzór:
S = Sp (P - Sus)
gdzie znaczenie poszczególnych symboli jest następujące:
S - składka na ubezpieczenie zdrowotne wyrażona w złotych,
Sp - stopa procentowa składki na ubezpieczenie zdrowotne,
P - przychód wyrażony w złotych,
Sus - składka na ubezpieczenia społeczne wyrażona w złotych.

Zwraca uwagę fakt, że wskazany wyżej wzór jest identyczny ze wzorem zawartym w rozporządzeniu wykonawczym do ustawy z dnia 7 września 2007 r. o pomocy osobom uprawnionym do alimentów (Dz. U. z 2009 r. Nr 1, poz. 7).

Ponadto wprowadzono zmiany do następujących załączników:
- wzór wniosku o ustalenie prawa do zasiłku rodzinnego oraz dodatków do zasiłku rodzinnego,
- oświadczenia członka rodziny o wysokości dochodu niepodlegającemu opodatkowaniu, który został uzyskany w roku kalendarzowym poprzedzającym okres zasiłkowy,
- wzór wniosku o ustalenie prawa do zasiłku pielęgnacyjnego,
- wzór wniosku o ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego,
- zaświadczenie urzędu skarbowego o wysokości dochodów uzyskanych przez członków rodziny w roku kalendarzowym poprzedzającym okres zasiłkowy podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych na zasadach ogólnych.