Z dniem 29 maja 2015 r. wejdą w życie rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Rozwoju z dnia 30 kwietnia 2015 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów (Dz.U. poz. 669) oraz rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Rozwoju z dnia 21 kwietnia 2015 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowych czynności organów w sprawach związanych z dopuszczeniem pojazdu do ruchu oraz wzorów dokumentów w tych sprawach (Dz.U. poz. 670). Rozporządzenia dostosowują obowiązujące przepisy prawne do przepisów ustawy z dnia 7 lutego 2014 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 312)

Pierwsze ze wskazanych rozporządzeń wprowadza zmianę przepisów § 2 ust. 1 oraz § 3 ust. 1 pkt 1 i ust. 2 pkt 1 znowelizowanego rozporządzenia, w których znajdują się odniesienia do przepisów ustawy - Prawo o ruchu drogowym (art. 72 ust. 1 pkt 8 i ust. 1a) uchylonych z dniem 1 stycznia 2015 r. przez ustawę z dnia 7 lutego 2014 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw. Nowe przepisy zmieniają także wzór wniosku o rejestrację albo wyrejestrowanie pojazdu, o którym mowa w art. 73 ust. 2a ustawy – Prawo o ruchu drogowym (załącznik nr 1a do nowelizowanego rozporządzenia), uwzględniając brak obowiązku odznaczania w nim rubryki "zaświadczenie VAT - 25/VAT - 25 form". Umożliwiają także przekazywanie dokumentów, o których mowa w art. 72 ust. 1 pkt 6 i 6a ustawy - Prawo o ruchu drogowym (tj. dowodu odprawy celnej przewozowej i dokumentu potwierdzającego zapłatę akcyzy), w postaci elektronicznej, w wyniku komunikacji elektronicznej pomiędzy systemem teleinformatycznym organu celnego lub organu właściwego w sprawach akcyzy a systemem teleinformatycznym rejestracji. Ponadto rozporządzenie zmienia załącznik nr 7 do znowelizowanego rozporządzenia. W tabeli "Wyróżniki województw i powiatów dla tablic rejestracyjnych pojazdów" rozszerzona została pojemność rejestracyjna dla miast: Krakowa, Kalisza i Szczecina oraz powiatów: bocheńskiego, wejherowskiego i wodzisławskiego. Doprecyzowano także, że przekreślenie przez przedsiębiorców zajmujących się obrotem pojazdami informacji o cenie pojazdu w sposób uniemożliwiający jej odczytanie, może być dokonane zarówno w oryginale, jak i kopii dowodu własności.

Rozporządzenie wejdzie w życie z dniem 29 maja br., z tym zastrzeżeniem, że § 1 pkt 3 lit. c (dotyczący przekazywania dokumentów, o których mowa w art. 72 ust. 1 pkt 6 i 6a ustawy - Prawo o ruchu drogowym) wejdzie w życie z dniem 1 stycznia 2016 r., natomiast § 1 pkt 6 (dotyczący załącznika nr 7) wszedł w życie z dniem 15 maja 2015 r.

Z kolei rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowych czynności organów w sprawach związanych z dopuszczeniem pojazdu do ruchu oraz wzorów dokumentów w tych sprawach redukuje czynności organu rejestrującego w związku z uchyleniem art. 72 ust. 1 pkt 8 i ust. 1b Prawa o ruchu drogowym. Rozporządzenie wprowadza również możliwość przyjęcia do depozytu zagranicznego dowodu rejestracyjnego lub innego dokumentu stwierdzającego rejestrację pojazdu, o którym mowa w art. 73 ust. 2a ustawy - Prawo o ruchu drogowym. Nowe przepisy wskazują również czynności organu rejestrującego związane z uzyskaniem przez ten organ, z pośrednictwem systemu teleinformatycznego, dokumentów, o których mowa w art. 72 ust. 1 pkt 6 i 6a ustawy - Prawo o ruchu drogowym.

Organ rejestrujący obowiązany będzie do zachowania tych dokumentów w systemie teleinformatycznym rejestracji oraz do weryfikacji danych zawartych w dokumencie, o którym mowa w art. 72 ust. 1 pkt 6a i wyjaśnienia ewentualnych wątpliwości dotyczących dokumentu z wystawiającym ten dokument organem właściwym w sprawach akcyzy. Rozporządzenie wprowadza również inne zmiany, m.in. dostosowuje do obowiązujących przepisów prawnych wskazane w znowelizowanym rozporządzeniu podstawy prawne do dokonania adnotacji VAT, PIT i CIT w dowodzie rejestracyjnym; precyzuje wyjaśnienia do wypełnienia dowodu rejestracyjnego w zakresie kodu S.1; wprowadza do dowodu rejestracyjnego adnotację w języku angielskim "DUPLICATE OF REGISTRATION PLATE"; doprecyzowuje adnotację o poziomie spalin - Euro; wprowadza adnotację "KIEROWNICA PO PRAWEJ STRONIE", która będzie wpisywana do dowodu w przypadku rejestracji pojazdu sprowadzonego z terytorium państwa członkowskiego, rejestrowanego na terytorium RP, konstrukcyjnie przystosowanego do ruchu lewostronnego lub przystosowanego do ruchu lewostronnego, a następnie przebudowanego i przystosowanego do ruchu prawostronnego.

Rozporządzenie wejdzie w życie z dniem 29 maja br., z wyjątkiem § 1 pkt 1 lit. a tiret piąte (dotyczącego obowiązku zachowania dokumentów, o których mowa w art. 72 ust. 1 pkt 6 i 6a ustawy - Prawo o ruchu drogowym), który wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2016 r.