Ustawa z dnia 23 stycznia 2009 r. o zmianie niektórych ustaw w związku ze zmianami w organizacji i podziale zadań administracji publicznej w województwie (Dz. U. Nr 92, poz. 753) miała wejść w życie 1 kwietnia 2009 r., ale z powodu wniosku Prezydenta RP do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie zgodności art. 21 ust. 1 tej ustawy z Konstytucją RP nie została ogłoszona przed tą datą, a dopiero 16 czerwca. Powstał więc poważny problem z określeniem daty wejścia w życie tej ustawy.

Wyjściem z sytuacji była nowelizacja przepisu końcowego o wejściu ustawy w życie oraz przepisów przejściowych tak, aby dostosować datę początku obowiązywania ustawy do wymogów konstytucyjnych. Ustawa nowelizująca została wniesiona przez Radę Ministrów i uchwalona zarówno przez Sejm, jak i przez Senat, w ekspresowym tempie. Następnie została podpisana przez Prezydenta i ogłoszona w Dzienniku Ustaw i wchodzi w życie 1 lipca 2009 r.

Zmiana polega na tym, że ustawa zmieniająca organizację i podział zadań w administracji publicznej w województwie zacznie obowiązywać po upływie 45 dni od dnia ogłoszenia, a więc od 1 sierpnia. Także przepisy przejściowe, w których widniała data 1 kwietnia, zostały zmienione. Dzięki temu nie będzie problemu z dokładnym określeniem początku obowiązywania ustawy, a więc i z wskazaniem dnia przejścia kompetencji na inne organy, przejęcia wykonywania zadań (właściwość organu administracji), przejęcia niezbędnego mienia, uzyskania finansowania nowych zadań itp.

Kontrowersyjna pozostaje jednak nadal ocena obowiązywania ustawy przed dniem 1 lipca 2009 r. Ogłoszenie ustawy i wynikające z orzeczenia TK wskazanie 1 lipca jako daty wejścia w życie budzi poważne wątpliwości. Aby ich uniknąć należało jednocześnie ogłosić ustawę przenoszącą kompetencję oraz ustawę ją zmieniającą.


Przydatne materiały:

Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r.(Dz. U. z. Nr 78, poz. 483 ze zm.)