Odpowiedź eksperta pochodzi z programu LEX Zamówienia Publiczne.

Art. 144 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. - Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2013 r. poz. 907), wprowadza generalną zasadę niezmienności treści umowy w sprawie zamówienia publicznego, wprowadzając zakaz dokonywania istotnych zmian postanowień zawartej umowy w stosunku do oferty, na podstawie której dokonano wyboru wykonawcy. Wyjątkiem przewidzianym od tej generalnej zasady jest sytuacja, w której zamawiający w ogłoszeniu o zamówieniu lub w specyfikacji istotnych warunków zamówienia przewidział możliwość dokonania takiej zmiany oraz określił warunki takiej zmiany. Wyjątek ten należy interpretować ściśle.

Ekspert BCC: nieistotne zmiany w umowie są dopuszczalne >>

Zakaz dotyczy istotnych zmian postanowień zawartej umowy. W doktrynie wyrażany jest pogląd, iż nie powinny być zmieniane te elementy oferty, które były brane pod uwagę przy ocenie ofert. Dotyczy to zarówno elementów przedmiotowych, związanych z przedmiotem zamówienia, jak i podmiotowych, tj. dotyczących sytuacji, które jako zobowiązania wykonawcy inkorporowane są do treści umowy w sprawie zamówienia publicznego.

Jeżeli w ramach realizacji przedmiotu zamówienia wykonawca ma obowiązek dedykować do realizacji przedmiotu zamówienia osoby na określone funkcje i o określonych kwalifikacjach (określane często jako kluczowy personel wykonawcy), to postanowienia umowy wskazujące te osoby należy uznać za istotne.

Jeżeli zatem osoba kierownika budowy wskazana była jako kluczowy personel wykonawcy i/lub potencjał osobowy, jakim dysponuje wykonawca na potwierdzenie spełniania warunków udziału w postępowaniu, wówczas zmiana takiej osoby ma charakter istotnej zmiany treści umowy w sprawie zamówienia publicznego.

Umowa powinna jasno określać procedurę dokonywania zmian >>

W takich wypadkach zmiana postanowień umowy w tym zakresie nie jest dopuszczalna, o ile zamawiający uprzednio w ogłoszeniu o zamówieniu lub specyfikacji nie przewidział możliwości dokonywania tego rodzaju zmian i nie określił w jaki sposób i na jakich warunkach takie zmian mogą być dokonane.