W dniu 19 listopada 2009 r. Sejm uchwalił ustawę o zmianie ustawy – Karta Nauczyciela, która została następnie przekazana do Senatu i w dniu 20 listopada przyjęta przez Senat bez poprawek. Ustawę przekazano do Prezydenta RP, który podpisał ją 8 grudnia. Wejdzie ona w życie z dniem ogłoszenia.

Projekt ustawy o zmianie ustawy – Karta Nauczyciela został złożony przez komisję sejmową – Komisję Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej. Nowelizacja ma na celu zmianę art. 30a Karty Nauczyciela tak, aby ułatwić samorządom wykonywanie ich obowiązków. Zgodnie z nowym brzmieniem przepisu organ prowadzący szkołę będący jednostką samorządu terytorialnego będzie zobowiązany do sporządzenia analizy poniesionych wydatków na wynagrodzenia nauczycieli do 20 stycznia kolejnego roku (obecnie do 31 grudnia danego roku). Konsekwencją tej zmiany jest przesunięcie terminu wypłaty dodatku uzupełniającego dla nauczycieli z 31 grudnia na 31 stycznia oraz terminu sporządzenia sprawozdania z wysokości średnich wynagrodzeń nauczycieli z 10 stycznia na 10 lutego.

Do art. 30a Karty Nauczyciela zostaną dodane także dwa kolejne ustępy. Pierwszy z nich wyraźnie stwierdza, że kwota wypłacona w formie jednorazowego dodatku uzupełniającego nie jest uwzględniana jako składnik poniesionych wydatków na wynagrodzenia nauczycieli. Drugi natomiast stanowi upoważnienie dla ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania do określenia, w drodze rozporządzenia, sposobu wyliczania średnich wynagrodzeń nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego, sposobu ustalania średniorocznej struktury zatrudnienia nauczycieli, sposobu ustalania kwoty różnicy, o której mowa w ust. 2 oraz sposobu podziału jednorazowego dodatku uzupełniającego. Jednocześnie w art. 2 nowelizacji minister został zobowiązany do wydania powyższego rozporządzenia w terminie miesiąca od dnia wejścia w życie nowelizacji.