Czy, w przedstawionej sytuacji, starosta może zmienić decyzję uzgadniającą warunki rekultywacji składowiska odpadów komunalnych?

Odpowiedź:

Zasadą jest, iż nie jest możliwa zmiana decyzji w trybie art. 155 k.p.a. , w sytuacji, gdy decyzja ostateczna wydana w sprawie wygasła. Zmiana decyzji ostatecznej, na podstawie której strona nabyła uprawnienia lub obowiązki może być zmieniona w trybie art. 155 k.p.a. , tylko w okresie ważności decyzji. Tym okresem ważności jest data zakończenia rekultywacji (dzień 31 grudnia 2010 r.) określona w decyzji o zamknięciu składowiska odpadów. Starosta może jednak na wniosek strony wydać nowa decyzję ustalająca inny termin zakończenia rekultywacji.

Uzasadnienie:

Prawna możliwość zastosowania trybu przewidzianego w art. 155 k.p.a. uwarunkowana jest prowadzeniem postępowania w ramach tego samego stanu prawnego i faktycznego sprawy "pierwotnej" oraz z udziałem tych samych stron. W momencie, gdy decyzja już wygasła całe postępowanie w sprawie byłoby bezprzedmiotowe. Stąd starosta powinien odmówić zmiany decyzji. Jednakże nie oznacza to, że w sprawie nic już nie można zrobić i skoro przedsiębiorca nie zakończył rekultywacji w terminie, to należy wszcząć postępowanie w trybie ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji , w celu wyegzekwowania obowiązku o charakterze niepieniężnym, nakładając na przedsiębiorcę grzywnę w celu przymuszenia, a gdyby to nie przyniosło spodziewanego skutku, to wyznaczyć inny podmiot do wykonania zastępczego. Takie działanie na pewno nie przyspieszy wykonania rekultywacji.

Nie znam powodów, dla których termin nie został dotrzymany, nie mniej w analizowanej sytuacji przedsiębiorca może wystąpić o wydanie nowej decyzji ustalającej termin zakończenia rekultywacji, we wniosku szczegółowo opisując przyczyny niedotrzymania terminu. Skoro przedsiębiorca chce prowadzić rekultywację, to należy mu w tym pomóc i do takiego wniosku się przychylić. Jest to niewątpliwie w słusznym interesie strony, ale przede wszystkim interesie publicznym.

Przepisy nie sprzeciwiają się takiemu rozwiązaniu.

Ustawodawca określając termin związany z pracami rekultywacyjnymi zagospodarowanie terenu ustalił, że ma być ona prowadzona już w momencie, gdy grunt stał się zbędny. Nie zawsze jest to jednak możliwe, stąd rekultywacja jest prowadzona dopiero po zakończeniu działalności. Jeśli na dodatek prowadzona jest rekultywacja przy pomocy odpadów, to nie zawsze termin 5 lat może być dotrzymany. W tej sytuacji jedyną możliwością jest wydanie nowej decyzji ustalającej inny termin zakończenia prac.

Przydatne materiały:
Ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. 2000 r. Nr 98, poz. 1071 ze zm.)
Ustawa z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (Dz. U. 2005 r. Nr 229, poz. 1954 ze zm.)