Z dniem 11 października 2014 r. weszło w życie rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 25 sierpnia 2014 r. w sprawie algorytmu ustalania kwot środków Funduszu Pracy na finansowanie zadań w województwie (Dz.U. poz. 1294) . Potrzeba wydania nowego rozporządzenia wynika ze zmiany przepisu art. 109 ust. 11 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 674, ze zm.), zawierającego upoważnienie do jego wydania, przez ustawę z dnia 14 marca 2014 r. o zmianie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 598). Celem wprowadzonych przez rozporządzenie rozwiązań prawnych jest dostosowanie zasad ustalania kwot środków Funduszu Pracy na finansowanie zadań w województwie do znowelizowanych przepisów ustawowych.


Rozporządzenie określa nowy wzór algorytmu ustalania kwot środków Funduszu Pracy na finansowanie w województwie programów na rzecz promocji zatrudnienia, łagodzenia skutków bezrobocia i aktywizacji zawodowej. Wzór algorytm opiera się na dwóch zasadniczych czynnikach, tj. poziomie bezrobocia (liczbie bezrobotnych i stopie bezrobocia) - w 75% oraz efektywności działań na rzecz aktywizacji bezrobotnych - w 25%.


Rozporządzenie określa także sposób ustalania kwot środków Funduszu Pracy będących w dyspozycji samorządu województwa z przeznaczeniem na realizację projektów współfinansowanych z Europejskiego Funduszu Społecznego (projektów realizowanych przez powiatowe urzędy pracy na podstawie umowy zawartej pomiędzy zarządem województwa a ministrem właściwym do spraw rozwoju regionalnego). Ponadto omawiane przepisy wprowadzają nowe rozwiązania dotyczące wysokości i przeznaczenia rezerwy będącej w dyspozycji ministra właściwego ds. pracy.


Rozporządzenie weszło w życie z dniem 11 października br., z wyjątkiem części przepisów, które zaczną obowiązywać od dnia 1 stycznia 2015 r. (chodzi m.in. o przepisy dotyczące limitów środków Funduszu Pracy przeznaczonych na finansowanie programów na rzecz promocji zatrudnienia, łagodzenia skutków bezrobocia i aktywizacji zawodowej oraz innych fakultatywnych zadań w województwie).

Omówienie zmian w prawie pochodzi z programu LEX dla Samorządu Terytorialnego.