Kwestią sporną w sprawie była odpowiedź na pytanie czy zgromadzenie związku międzygminnego posiada uprawnienie do ustalania wynagrodzenia członków Zarządu Związku, nie będących członkami zgromadzenia.

Innymi słowy, czy odpowiednie stosowanie do zgromadzenia związku przepisów dotyczących rady gminy, oznacza, iż zgromadzenie związku uprawnione jest do realizowania szczególnych uprawnień pracowniczych w odniesieniu do członków zarządu związku nie będących członkami zgromadzenia.

WSA, rozpatrujący sprawę zwrócił uwagę, iż zgodnie z art. 69 ust. 3 ustawy z dnia 8 marca 1990r. o samorządzie gminnym (Dz.U. z 2013 r., poz. 594 ze zm.) do zgromadzenia związku stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące rady gminy.

W konsekwencji w doktrynie powszechnie przyjmuje się, że zakres kompetencji zgromadzenia związku częściowo pokrywa się z kompetencjami rady gminy, czego przykładem może być chociażby ustalanie wynagrodzenia członków zarządu związku.

Sąd wyjaśnił, iż uchwała w sprawie statusu związku międzygminnego przewiduje, iż stosunek pracy na podstawie wyboru nawiązywany jest z członkami zarządu wybranymi spoza członków zgromadzenia, w liczbie nieprzekraczającej 1/3 składu zarządu.

Oznacza to, iż statut może powierzyć zgromadzeniu ustalanie wynagrodzenia członków zarządu związku, nie będących członkami zgromadzenia.

Na podstawie:
Wyrok WSA w Poznaniu z 9 grudnia 2015 r., sygn. akt IV SA/Po 708/15, nieprawomocny 

LEX Samorząd Terytorialny
Artykuł pochodzi z programu LEX Samorząd Terytorialny
Już dziś wypróbuj funkcjonalności programu. Analizy, komentarze, akty prawne z interpretacjami