Rządowy projekt ustawy ma znowelizować przepisy dwóch aktów: ustawy z 24.09.2010 r. o ewidencji ludności (Dz.U. z 2017 r. poz. 657 ze zm.) oraz ustawy z 28.11.2014 r. - Prawo o aktach stanu cywilnego (Dz.U. z 2016 r. poz. 2064 ze zm.).
W celu jednoznacznego określenia więzi między osobą a jej rodzicami w rejestrze stanu cywilnego, przy aktach urodzenia mają być zamieszczane numery PESEL rodziców. Informacje te mają również znaleźć się wśród danych gromadzonych w rejestrze PESEL.
W projekcie znalazły się także rozwiązania, które umożliwią zgłaszanie urodzenia dziecka drogą elektroniczną. Oznacza to, że po narodzinach nowi rodzice nie będą musieli osobiście stawiać się w Urzędzie Stanu Cywilnego w celu dopełnienia formalności związanych z urodzeniem dziecka. W elektronicznym formularzu rodzice jednocześnie określą m.in. imię nadawane dziecku. Po otrzymaniu zgłoszenia USC wyda osobie zgłaszającej skrócony odpis aktu urodzenia, powiadomienie o nadanym numerze PESEL oraz zaświadczenie o zameldowaniu - w formie papierowej lub elektronicznej, w zależności od wyboru dokonanego na formularzu zgłoszenia urodzenia dziecka.
Nowością będzie możliwość zgłaszania przez podmioty korzystające z dostępu do rejestru PESEL niezgodności danych podmiotom właściwym w zakresie rejestrowania określonych zdarzeń w rejestrze PESEL. Obecnie takie niezgodności danych są zgłaszane ministrowi właściwemu do spraw informatyzacji. Nowelizacja przepisów wyeliminuje obowiązkowe pośrednictwo ministra, a tym samym przyspieszy procedurę doprowadzenia danych z rejestru PESEL do zgodności ze stanem faktycznym, tym bardziej, że zgłoszenia będą mogły być dokonywane drogą elektroniczną.
Nowelizacja upoważni ponadto określone podmioty państwowe (m.in. Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencję Wywiadu, Centralne Biuro Antykorupcyjne) do występowania o udostępnienie danych z rejestru stanu cywilnego, w zakresie niezbędnym do realizacji ich ustawowych zadań. Wyrażenie, odmowa lub cofnięcie zgody w tym zakresie będzie kompetencją ministra właściwego do spraw informatyzacji.
W projekcie przewidziano 14-dniowe vacatio legis, przy czym możliwość dokonywania elektronicznego zgłoszenia dziecka ma pojawić się od 1.06.2018 r. Numery PESEL rodziców mają być rejestrowane od 1.12.2018 r., zaś zgłaszanie w formie elektronicznej niezgodności wpisów w rejestrze PESEL ze stanem faktycznym - od 1.05.2019 r.
Projekt jest obecnie przedmiotem prac w ramach Komisji prawniczej Rady Ministrów.
Opracowanie: Andrzej Perzyna
Źródło: www.rcl.gov.pl, stan z 27.12.2017 r.