Pracodawca (jednostka samorządowa) zatrudnił pracownicę, która wcześniej była już zatrudniona w jednostce samorządowej na stanowisku urzędniczym na czas nieokreślony. W tym okresie zatrudnienia nie odbyła służby przygotowawczej, gdyż przepisy poprzedniej ustawy o pracownikach samorządowych nie stawiały takiego wymogu.

Czy zatem ta osoba musi odbywać służbę i zdać egzamin?
 
Czy powinna mieć umowę na okres 6 miesięcy, zgodnie z ustawą o pracownikach samorządowych , wraz z klauzulą o dwutygodniowym okresie wypowiedzenia?

Odpowiedź

Pracownika wskazanego w pytaniu nie można uznać za zatrudnionego pierwszy raz na stanowisku urzędniczym.

Uzasadnienie

Zgodnie z art. 16 ust. 3 ustawie o pracownikach samorządowych – dalej u.p.s. , przez osobę podejmującą po raz pierwszy pracę na stanowisku urzędniczym rozumie się osobę, która nie była wcześniej zatrudniona w jednostkach, o których mowa w art. 2 u.p.s. , na czas nieokreślony albo na czas określony, dłuższy niż 6 miesięcy, i nie odbyła służby przygotowawczej zakończonej zdaniem egzaminu z wynikiem pozytywnym. Użycie spójnika "i" oznacza w tym przepisie koniunkcję logiczną co w normie prawnej oznacza, iż zawarte w dyspozycji normy prawnej, wynikającej z cytowanego przepisu, dwa warunki (brak zatrudnienia i brak odbycia służby oraz zdania egzaminu) powinny być spełnione łącznie, aby można było uznać pracownika za zatrudnionego pierwszy raz na stanowisku urzędniczym. Oznacza to, że jeżeli wskazany w pytaniu pracownik był zatrudniony na czas nieokreślony na stanowisku urzędniczym, to nie można go teraz traktować jako zatrudnionego pierwszy raz w samorządzie. Tym samym nie ma obowiązku zatrudniania go na czas określony zgodnie z art. 16 ust. 2 u.p.s. ani kierowania go do służby przygotowawczej.

Przydatne materiały:
Ustawa z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (Dz. U. Nr 223, poz. 1458 ze zm.)