Pytanie pochodzi z programu Prawo Ochrony Środowiska.


Czy w sprawozdaniu wójta/burmistrza/prezydenta miasta należy brać pod uwagę tylko dane ze sprawozdań kwartalnych od przedsiębiorców, czy można także korzystać z innych danych, np. ilości zebranych leków z aptek, jeśli firma świadcząca usługi odbioru nie ma wpisu do rejestru działalności regulowanej i nie ma możliwości przedkładania sprawozdań? Wykazuje ilość zebranych odpadów w oparciu o karty przekazania.

Odpowiedź:

Wykonując obowiązek sprawozdawczy, o którym mowa w art. 9q ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 1399) - dalej u.u.c.p.g., wójt wypełnia formularz określony w załączniku nr 3 rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 15 maja 2012 r. w sprawie wzorów sprawozdań o odebranych odpadach komunalnych, odebranych nieczystościach ciekłych oraz realizacji zadań z zakresu gospodarki odpadami komunalnymi (Dz. U. z 2012 r. poz. 630) - dalej r.w.s.o.o.k. na podstawie sprawozdań kwartalnych przedłożonych przez przedsiębiorców odbierających odpady.
 

Za podmiot odbierający odpady komunalne od właścicieli nieruchomości należy uznać przedsiębiorcę wpisanego do rejestru działalności regulowanej, o którym mowa w art. 9b u.u.c.p.g., oraz przedsiębiorcę, który odbiera odpady komunalne z naruszeniem obowiązku wpisu do rejestru.


Oznacza to, że zbieranie odpadów komunalnych poza systemem nie jest ujmowane w sprawozdaniu wójta.


Uzasadnienie:
W sprawozdaniu wójt ujmuje dane przekazane w sprawozdaniach kwartalnych składanych przez przedsiębiorców odbierających odpady komunalne od właścicieli nieruchomości.

Obowiązek sprawozdawczy dotyczy przedsiębiorców faktycznie odbierających odpady od właścicieli nieruchomości (bez względu na to czy są wpisani do rejestru działalności regulowanej), to znaczy wybranych w przetargu na odbieranie odpadów albo w przetargu na odbieranie i zagospodarowanie odpadów (art. 6d ust. 1 i art. 6f ust. 1 u.u.c.p.g.), przedsiębiorców odbierających odpady komunalne od właścicieli nieruchomości w trybie zamówienia z wolnej ręki (na podstawie art. 6f ust. 2 u.u.c.p.g.), przedsiębiorców, którzy świadczą usługi na podstawie art. 6s u.u.c.p.g., a także przedsiębiorców wpisanych do rejestru działalności regulowanej, ale faktycznie takiej działalności nieprowadzących.

Pytanie pochodzi z programu Prawo Ochrony Środowiska.