Starosta skierował kierowcę na badania lekarskie przeprowadzone w celu ustalenia istnienia lub braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami. W uzasadnieniu decyzji powołał się na wniosek prokuratora, informującego o istnieniu uzasadnionych zastrzeżeń, co do stanu zdrowia kierowcy.


Kierowca zaskarżył decyzję.

Tłumaczył bowiem, iż stan jego zdrowia nie budzi zastrzeżeń, a z wniosku prokuratury nie wynika, na jakiej podstawie należy skierować go na badania.

WSA uznał skargę za zasadną.

Sąd przypomniał, iż starosta wydaje decyzję o skierowaniu kierowcy na badanie lekarskie, jeżeli istnieją uzasadnione zastrzeżenia co do jego stanu zdrowia.

Nie wystarczą same wątpliwości co do tego, czy kierujący zagwarantuje bezpieczne prowadzenie pojazdu, okoliczności ustalone przez organ muszą z dużą dozą prawdopodobieństwa wskazywać, że w stosunku do kierującego mogą występować przeciwwskazania zdrowotne co do dalszego udziału w ruchu w takim charakterze.

W sprawie decyzja została podjęta jedynie w oparciu o wniosek prokuratora. We wniosku tym nie wskazano jednak dokładnie o jaką dokumentację lekarską chodzi i jakie treści w niej zawarte budzą uzasadnione zastrzeżenia co do stanu zdrowia strony.

Sąd podkreślił, iż organy administracji są zobowiązane do dokonania konkretnych ustaleń i oceny okoliczności sygnalizowanych we wniosku o skierowanie na badania lekarskie.

Nie ma bowiem automatyzmu prowadzącego w każdym przypadku uzyskania zawiadomienia przez starostę do wydania decyzji o skierowaniu na badania – wyjaśnił sąd.


 

Na podstawie:
Wyrok WSA w Poznaniu z 17 kwietnia 2015 r., sygn. akt III SA/Po 964/14, nieprawomocny