Kwestia rozliczania się z utraconego wadium przysparza licznych problemów wykonawcom. Urzędy skarbowe, a także sądy stwierdzają, iż fakt utraconych środków finansowych w wyniku zatrzymania zabezpieczenia przez zamawiającego nie może być podatkowym kosztem. Z tego względu, przedsiębiorca nie może wpisać takiego kosztu do księgi przychodów i rozchodów. 

Jak czytamy w Rzeczpospolitej, bez znaczenia jest tutaj fakt popełnienia przez wykonawcę błędu przy formułowaniu oferty, który spowodowal wycofanie oferty i stratę wadium. Izba Skarbowa w Warszawie uznała bowiem, że brak staranności w prowadzeniu własnych spraw wyklucza możliwość rozliczenia wydatku w podatkowych kosztach. WSA uznał podobnie jak Izba Skarbowa, iż nie można przerzucać na Skarb Państwa skutków niedochowania należytej staranności.

Podobna sytuacja miała miejsce w przetargu na zakup maszyn produkcyjnych i sprzętu laboratoryjnego. Po wyborze najkorzystniejszej oferty okazało się, iż wykonawca zobowiązany będzie także do poniesienia kosztów związanych z montażem oraz demontażem, a także tych, które wynikają z potrzeby ich ewentualnej naprawy. Rozważając wszystkie okoliczności wykonawca wycofał się z podpisania umowy. Izba Skarbowa w Łodzi również uznała w tej sytuacji, iż nie można zaliczyć utraconego wadium jako podatkowego kosztu, mimo że wykonawca przystępując do postępowania miał na celu osiągnięcie dochodów.

Źródło: Rzeczpospolita

Dowiedz się więcej z książki
Europejskie prawo zamówień publicznych. Komentarz
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł