Pracownik samorządowy otrzymał w dniu 4 czerwca 2012 r. otrzymał wypowiedzenie umowy na zastępstwo (3 dni robocze - do 8 czerwca 2012 r.).

Czy można wysłać pracownika na 3 dni urlopu wypoczynkowego?

Odpowiedź


Tak, można wysłać pracownika zatrudnionego na zastępstwo na 3 dniowy urlop przypadający na okres wypowiedzenia.

Uzasadnienie

Pracownik zatrudniony na czas zastępstwa jest takim samym pracownikiem, jak zatrudnieni na podstawie innych umów o pracę. Stosuje się do niego te same przepisy ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 z późn. zm.) - dalej k.p., jak wobec pozostałych pracowników, z wyjątkami wyraźnie wskazanymi w przepisach. Takim wyjątek przewidziano w art. 177 § 31 k.p., zgodnie z który umowa na czas zastępstwo nie ulega przedłużeniu do dnia porodu. Natomiast w przepisach urlopowych nie ma żadnych wyjątków dotyczących umowy na czas zastępstwa. Oznacza to, że zasady urlopowe stosuje się wobec pracowników zatrudnionych na czas zastępstwa tak samo, jak wobec innych pracowników. Wynika z tego, że w okresie wypowiedzenia umowy o pracę na zastępstwo pracownik jest obowiązany wykorzystać przysługujący mu urlop, jeżeli w tym okresie pracodawca udzieli mu urlopu (art. 1671 k.p.)

Zagrożenia

Oczywiście, co też wynika z zasad ogólnych, urlopu można udzielić tylko pod warunkiem, że pracownik wcześniej nie wykorzystał całości przysługującego mu urlopu proporcjonalnego.