Na jakich zasadach, w związku z wejściem w życie ustawy o pracownikach samorządowych, należy zawrzeć umowę o pracę z pracownikiem?

W zakładzie pracy nie działa służba przygotowawcza.

Odpowiedź:

Z dniem 1 stycznia 2009 r. weszła w życie ustawa o pracownikach samorządowych .

Pracownika należy zatrudnić w oparciu o przepisy obecnie obowiązującej ustawy z dnia 21 listopada 2008 r., która weszła w życie z dniem 1 stycznia 2009 r.

Uzasadnienie

Z dniem 1 stycznia 2009 r. weszła w życie nowa ustawa o pracownikach samorządowych . Z tym dniem przestała również obowiązywać ustawa z dnia 22 marca 1990 r. o pracownikach samorządowych (tekst jedn.: Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1593 z późn. zm.).

Jedynie art. 45 pkt 3, art. 49 pkt 3 oraz art. 50 pkt 3 dotychczas obowiązującej ustawy, będą miały zastosowanie do kadencji następujących po kadencji, w czasie której trwania ustawa weszła w życie.

Zgodnie z art. 16 ust. 2 ustawa o pracownikach samorządowych , w przypadku osób podejmujących po raz pierwszy pracę na stanowisku urzędniczym, w tym kierowniczym stanowisku urzędniczym, w jednostkach, o których mowa w art. 2 ustawa o pracownikach samorządowych , umowę o pracę zawiera się na czas określony, nie dłuższy niż 6 miesięcy, z możliwością wcześniejszego rozwiązania stosunku pracy za dwutygodniowym wypowiedzeniem. Stosownie zaś do treści art. 19 ust. 1 ustawa o pracownikach samorządowych , dla pracownika, o którym mowa w art. 16 ust. 2 ustawa o pracownikach samorządowych , w czasie trwania zawartej z nim umowy o pracę na czas określony organizuje się służbę przygotowawczą.

Jednocześnie art. 58 ustawa o pracownikach samorządowych  stanowi, że jednostki samorządowe w terminie 6 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy mają obowiązek dostosowania swoich statutów oraz regulaminów do zmian z niej wynikających. Dotychczasowe przepisy wykonawcze wydane na podstawie art. 3 ust. 5 i 6, art. 20 ust. 2 oraz art. 21 ust. 2 poprzednio obowiązującej ustawy, zachowują moc do dnia wejścia w życie nowych przepisów wykonawczych nie dłużej jednak niż przez 6 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawa o pracownikach samorządowych .

Regulacja określona w art. 58 ustawa o pracownikach samorządowych , nie zawiesza obowiązywania w tym okresie art. 16 i art. 19 ustawa o pracownikach samorządowych .

Przydatne materiały:
Ustawa z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 ze zm.)