Pytanie:
Czy zastępcy burmistrza, który uzyska mandat radnego należy udzielić urlopu bezpłatnego (na jego wniosek, w ramach stanowiska zastępcy burmistrza)? Urlop ma być na okres pełnienia funkcji radnego. Czy w takiej sytuacji zastępca burmistrza powinien złożyć rezygnację z mandatu zastępcy? W jaki sposób pracodawca samorządowy powinien postąpić w opisanej sytuacji?

Odpowiedź:
Zastępca burmistrza powinien złożyć rezygnację ze stanowiska w razie uzyskania mandatu radnego.

Uzasadnienie:
Zgodnie z art. 27 pkt 2 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym - dalej u.s.g., funkcji wójta (burmistrza) oraz jego zastępcy nie można łączyć z członkostwem w organach jednostek samorządu terytorialnego, w tym w gminie, w której jest wójtem lub zastępcą wójta.

Przepis ten ma funkcję "gwarancyjną", jaką jest zapewnienie rozdzielenia poszczególnych organów władzy publicznej, w tym także organów danej gminy (w tej kwestii wyrok NSA z dnia 10 marca 1995 r., SA/Rz 1088/94). Biorąc pod uwagę powyższe należy uznać, że zastępca burmistrza powinien złożyć rezygnację ze stanowiska.

Urlop bezpłatny oznacza bowiem jedynie zaprzestanie wykonywania pracy przy braku obowiązku wypłaty wynagrodzenia przez pracodawcę, natomiast sam stosunek pracy jest utrzymany w mocy.

Tym samym funkcja zastępcy burmistrza jako taka jest utrzymana, a jedynie niewykonywania czasowo. Zatrudnienie w charakterze zastępcy burmistrza, nawet przy przejściu na urlop bezpłatny i pełnienie funkcji radnego należy więc uznać za naruszenie u.s.g.
 

Vademecum Głównego Księgowego
Artykuł pochodzi z programu Vademecum Głównego Księgowego
Już dziś wypróbuj funkcjonalności programu. Analizy, komentarze, akty prawne z interpretacjami