Inspektor podejrzany jest z art. 231 par. 1 Kodeksu karnego – nie dopełnił ciążącego na Powiatowym Inspektorze Nadzoru Budowlanego obowiązku wstrzymania budowy budynku wielorodzinnego w miejscowości Nowy Tomyśl.

W toku prowadzonego śledztwa ustalono, że podejrzany, mimo że miał świadomość, że Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w grudniu 2017 roku uchylił decyzję Wojewody Wielkopolskiego o zatwierdzeniu projektu budowlanego i udzieleniu zezwolenia na budowę, nie wstrzymał budowy budynku wielorodzinnego prowadzonego przez dewelopera.

Czytaj też: WSA: Wybudował nielegalnie, ale rozebrać nie chce - bo drogo i niebezpiecznie>>

Wstrzymanie budowy nastąpiło dopiero po ok. pół roku od wyroku, przez ten czas budowa była bezprawnie kontynuowana. W konsekwencji stan zaawansowania robót był znacznie większy, niż w momencie wydania wyroku przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu – postawiono dwie kolejne kondygnacje budynku, założono dach i okna.

Prokurator zastosował środek zapobiegawczy w postaci zawieszenia w czynnościach służbowych. Przestępstwo zagrożone jest karą do 3 lat pozbawienia wolności.