Decyzja ma związek z wybudowaną niedawno nową siedzibą Muzeum Śląskiego, która powstała na terenie dawnej kopalni Katowice. "Powołany w sierpniu 2013 roku na stanowiska dyrektorów obu instytucji Dominik Abłamowicz miał rozpocząć realizację działań na rzecz otwarcia muzeum, ale popadł w niemoc, jeśli chodzi o planowanie. Nie przedstawił programu funkcjonowania muzeum w nowym miejscu, ani koncepcji funkcjonowania tej placówki na bazie potencjału tych dwóch instytucji muzealnych" - powiedział dyrektor wydziału kultury Urzędu Marszałkowskiego Przemysław Smyczek.

Dodał, że Muzeum Śląskie ma zostać otwarte w drugim kwartale przyszłego roku i pozostało niewiele czasu na budowanie strategii promocyjnej dla tej placówki, m.in. w jej nowych wnętrzach. "Obiekt ten, zrealizowany ze środków Unii Europejskiej, ma szanse konkurować z najciekawszymi muzealnymi realizacjami architektonicznymi w Europie i już teraz uznawany jest za projekt kluczowy dla regionu. Nie możemy dopuścić do opóźnień, mamy terminy" - powiedział Smyczek.

"Terminy", na które powołuje się dyrektor wydziału kultury wynikają, jak informuje, z dofinansowania budowy nowej siedziby ze środków unijnych. "W projekcie unijnym zostały zapisane m.in. wskaźniki, które trzeba spełnić. Dotyczą na przykład liczby zwiedzających (ponad 162 tys. w skali roku) i wydarzeń kulturalnych (ok. 150). Tego nie da się zrobić z dnia na dzień, potrzebny jest konkretny plan działania" - wskazał Smyczek.

Abłamowicza ma zastąpić Alicja Knast, która - według Smyczka - "wyraziła zainteresowanie" propozycją zarządu województwa śląskiego.

Jak poinformowało biuro prasowe Urzędu Marszałkowskiego, Knast znana jest z kierowania dużymi projektami muzealnymi - m.in. w latach 2009-2011 pracowała jako kurator-manager projektu związanego z realizacją stałej ekspozycji w Muzeum im. Fryderyka Chopina w Warszawie, w latach 2012-2014 była dyrektorem generalnym wystawy głównej Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie.

Obie decyzje zarządu województwa śląskiego dotyczące wszczęcia procedur związanych z zamiarem odwołania Abłamowicza i powołania Knast na jego miejsce będą jeszcze konsultowane m.in. ze związkami zawodowymi, stowarzyszeniami artystycznymi i twórczymi właściwymi dla muzeum. W przypadku Muzeum Śląskiego, zmianę trzeba uzgodnić również z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego (jest to jednostka współprowadzona przez resort z samorządem województwa).

Nowa siedziba Muzeum Śląskiego powstaje od lipca 2011 roku. Wśród nowych obiektów znalazł się m.in. nowy gmach główny muzeum składający się z kondygnacji naziemnych i podziemnych. W kompleksie znajdują się również dawne obiekty pokopalniane, w tym m.in. dawny magazyn odzieżowy, dawna maszynownia, wieża wyciągowa szybu "Warszawa". Wartość projektu to ponad 324 mln zł, w tym 85 proc. to dofinansowanie ze środków unijnych. Pozostała część to wkład własny samorządu województwa śląskiego. Projekt uzyskał również dofinansowanie ze środków ministra kultury i dziedzictwa narodowego w wysokości 2,3 mln zł. (PAP)