Dwa lata temu znowelizowano ustawę z 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 1137 ze zm.). Ustawa zaostrzyła kryteria przyznawania kart parkingowych i jednocześnie z mocy prawa spowodowała utratę ważności dotychczas wydanych dokumentów.

Wprowadzenie nowych przepisów było odpowiedzią na rosnące problemy związane z korzystaniem z kopert. Chodziło głównie o zwiększającą się ilość osób uprawnionych do posiadania kart, których stan zdrowia nie wskazywał na trudności w samodzielnym poruszaniu się oraz zbyt małą liczbę wyznaczonych miejsc postoju.

W rezultacie uchwalonych zmian, wszyscy dotychczasowi posiadacze kart parkingowych musieli uzyskać najpierw nowe orzeczenie o niepełnosprawności, a dopiero potem mogli występować o nowy dokument.

W opinii ekspertów cel, jaki miała przynieść zmiana przepisów, został osiągnięty. Środowiska osób niepełnosprawnych potwierdzają, że jest im teraz o wiele łatwiej znaleźć wolne miejsce parkingowe. Wpływ na poprawę sytuacji ma też na pewno wprowadzenie wyższych kar za bezprawne parkowanie na kopertach.

Z danych Ministerstwa, Rodziny Pracy i Polityki Społecznej wynika, iż do tej pory powiatowe zespoły ds. orzekania o niepełnosprawności wydały ponad 364,7 tys. nowych kart parkingowych. Oznacza to, że liczba osób, które mogą zatrzymywać samochód na kopertach, zmniejszyła się o połowę.

Parlamentarny zespół ds. osób niepełnosprawnych rozważa ewentualne poszerzenie listy schorzeń, których występowanie pozwala na uzyskanie karty osobom z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności oraz uregulowanie kwestii korzystania z kart w okresie oczekiwania na wydanie nowego orzeczenia, gdy to poprzednie utraciło ważność.

(http://prawo.gazetaprawna.pl)