Z dniem 22 listopada 2013 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 15 listopada 2013 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy (Dz. U. poz. 1359). Celem nowelizacji jest umożliwienie pracownikom (w tym również pracownikom samorządowym) usprawiedliwienia nieobecności w pracy w razie nieprzewidzianego zamknięcia klubu dziecięcego, do którego uczęszcza ich dziecko oraz w razie choroby niani lub dziennego opiekuna, sprawującego opiekę nad dzieckiem.

Wprowadzona przez rozporządzenie zmiana wiąże się z nowelizacją art. 32 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2010 r. Nr 77, poz. 512, z późn. zm.). Zgodnie z dotychczasowym brzmieniem przepisu zasiłek opiekuńczy przysługiwał ubezpieczonemu zwolnionemu od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad dzieckiem w wieku do ukończenia 8 lat w przypadku nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, przedszkola lub szkoły, do których dziecko uczęszcza. Natomiast wraz z wejściem w życie ustawy z dnia 10 maja 2013 r. o zmianie ustawy o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 747) przepis ten został zmieniony w ten sposób, że swoją treścią obejmuje również takie sytuacje jak nieprzewidziane zamknięcie klubu dziecięcego, a także choroba niani, z którą rodzice mają zawartą umowę uaktywniającą lub dziennego opiekuna sprawujących opiekę nad dzieckiem.

W drodze omawianego rozporządzenia podobną zmianę do wskazanej wyżej wprowadzono do rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy (Dz. U. Nr 60, poz. 281, ze zm.). Wskutek zmiany przepisu § 3 pkt 3 rozporządzenia do katalogu okoliczności, w których pracownik może złożyć oświadczenie stanowiące dowód usprawiedliwiający jego nieobecność w pracy dodano sytuacje nieprzewidzianego zamknięcia klubu dziecięcego, choroby niani sprawującej opiekę nad dzieckiem oraz choroby dziennego opiekuna sprawującego opiekę nad dzieckiem.

Ponadto w § 3 rozporządzenia dodano pkt 3a, zgodnie z którym w przypadku choroby niani lub dziecinnego opiekuna, jako dowód usprawiedliwiający nieobecność pracownika w pracy konieczne będzie złożenie przez pracownika oświadczenia o chorobie niani lub dziennego opiekuna oraz kopii odpowiedniego zaświadczenia lekarskiego. Dodatkowo uściślony został § 3 pkt 1 rozporządzenia, w którym wskazano, że dowodem usprawiedliwienia nieobcości jest zaświadczenie lekarskie, o którym mowa w art. 55 ust. 1 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (t.j. Dz. U. z 2010 r. Nr 77, poz. 512, z późn. zm.).

Artykuł pochodzi z programu LEX dla Samorządu Terytorialnego>>>