Wpisanie złej daty może zostać zakwalifikowane jako oczywista omyłka pisarska.

Wykonawca może się pomylić, zamawiający musi to zauważyć >>>

Oceniając zgodność oferty z treścią siwz, należy uwzględnić całą treść oferty. Jeżeli w wyniku analizy oraz z kontekstu postanowień oferty będzie wynikało, że treść oferty nie odpowiada siwz, oferta będzie podlegała odrzuceniu. Wyjątkiem od tej zasady jest okoliczność wystąpienia w ofercie omyłek, które zamawiający może poprawić i w ten sposób uznać, że oferta jest zgodna z treścią siwz. Ustawa z dnia 29 stycznia 2004 r. – Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2015 r. poz. 2164) dalej p.z.p., zezwala zamawiającemu na poprawienie w ofercie następujących omyłek: 1) oczywistych pisarskich, 2) oczywistych rachunkowych, 3) innych omyłek polegających na niezgodności oferty ze specyfikacją istotnych warunków zamówienia, niepowodujących istotnych zmian w treści oferty (art. 87 ust. 2 p.z.p.).

Przez oczywistą omyłkę pisarską należy rozumieć widocznie mylną pisownię wyrazu, ewidentny błąd gramatyczny, niezamierzone opuszczenie wyrazu lub jego części. Oczywistą omyłką rachunkową będzie natomiast omyłka w przeprowadzeniu rachunków na liczbach przy obliczaniu ceny (omyłka w przeprowadzeniu działać matematycznych).

Warunkiem poprawienia tych omyłek jest ich bezsporność i oczywistość. W przypadku omyłek rachunkowych konieczne jest stwierdzenie faktu, że rzeczywiście zaistniały przy obliczaniu ceny oferty. Poprawianie innych omyłek polegających na niezgodności oferty ze siwz ma na celu dokonanie zmian w ofercie, jeżeli z okoliczności wynika zamiar złożenia przez wykonawcę oferty zgodnie z wymaganiami zamawiającego oraz poprawienie omyłki nie ingeruje w sposób istotny w treść oferty.

Błędy w wadium nie zawsze powodują wykluczenie wykonawcy >>>

Oczywiście bez dokładnego obejrzenia dokumentów trudno jednoznacznie ocenić, z jaką mamy do czynienia omyłką. Z opisu jednak wydaje się, że opisana w pytaniu omyłka ma charakter omyłki pisarskiej. Pomimo, że nie ma w tym przypadku mylnej pisowni wyrazu, czy błędu gramatycznego, to w sytuacji kiedy wykonawca w formularzu ofertowym określił złą datę można uznać, że doszło do omyłki pisarskiej w tym zakresie. Zgodnie z orzecznictwem oczywista omyłka pisarska jest zwykle wynikiem przeoczenia lub innej wady procesu myślowo-redakcyjnego, nigdy zaś uchybienia merytorycznego.

Poprawienie oczywistej omyłki pisarskiej zawsze będzie skutkowało zmianą treści oferty, ale należy pamiętać, że będzie to zmiana jedynie w znaczeniu technicznym, nie zaś merytorycznym (wyrok Sądu Okręgowego w Gdańsku z dnia 21 maja 2008 r. (XII Ga 151/08)). Omawiana omyłka zapewne jest widoczna i polega na nieodpowiednim oznaczeniu dnia. Zapewne była wynikiem przeoczenia lub innej wady procesu myślowo-redakcyjnego, a nie uchybienia merytorycznego. Na poprawienie omyłki pisarskiej przez Zamawiającego, Wykonawca nie wyraża zgody. Zgoda Wykonawcy dotyczy tylko poprawiania innych omyłek polegających na niezgodności oferty ze specyfikacją istotnych warunków zamówienia, niepowodujących istotnych zmian w treści oferty (art. 89 ust. 1 pkt 7 p.z.p.).

Zamawiający powinien jednak pamiętać, że po dokonaniu poprawienia omyłki pisarskiej, powinien niezwłocznie o tym powiadomić wykonawcę, którego oferta została poprawiona.