Dokument wadium nie podlega uzupełnianiu. Jego niezłożenie bądź złożenie dokumentu obarczonego błędem, skutkuje wykluczeniem wykonawcy. Ponadto, wadium nie jest częścią oferty, zatem nie jest możliwe poprawienie przez zamawiającego w wadium omyłki czy wystąpienie do wykonawcy o przedstawienie wyjaśnień do tego dokumentu.

Konsorcjum składa jedną ofertę i jedno wadium >>>

Jak jednak podkreśla Wojciech Merkwa w "Rz", istnieje wiele błędów czy niedopatrzeń w treści gwarancji, które nie powodują konieczności wykluczenia wykonawcy z przetargu. Kluczowe w tym kontekście jest podleganie gwarancji wadialnych wykładni właściwej dla oświadczeń woli.

- Niezależnie od braku możliwości stosowania wobec gwarancji mechanizmów poprawienia oczywistych omyłek czy wyjaśniania treści oferty zamawiający nie tylko może, ale i powinien, ustalić, jaka jest rzeczywista treść oświadczenia woli gwaranta, a oświadczenie to powinno być tłumaczone tak, jak tego wymagają, ze względu na okoliczności, w których zostało złożone, zasady współżycia społecznego oraz ustalone zwyczaje. Tylko w ten sposób bowiem zamawiający dochowuje zasad uczciwej konkurencji i równego traktowania na etapie postępowania o udzielenie zamówienia publicznego - zaznacza ekspert.

Roszczenie o zwrot wadium może ulec przedawnieniu >>>

Powyższy artykuł zawiera fragmenty publikacji autorstwa Wojciecha Merkwy, radcy prawnego, senior associate w kancelarii JARA DRAPAŁA & PARTNERS opublikowanej w "Rzeczpospolitej".

Źródło: www.rp.pl

Dowiedz się więcej z książki
Prawo zamówień publicznych. 631 pytań i odpowiedzi
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł