Przepisy dotyczące zamówień publicznych nie regulują instytucji przedawnienia wadium, a więc w tej kwestii sięgnąć należy zgodnie z art. 14 p.z.p. do przepisów ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. z 2014 r. poz. 121) dalej k.c.

Zamawiający musi zwrócić wadium przegranym wykonawcom >>>

Roszczenie o zwrot wadium zakwalifikować należy do roszczeń przedsiębiorcy wynikających z bezpodstawnego wzbogacenia. W związku z tym pojawić się mogą wątpliwości czy przedawnienie następuje na zasadach ogólnych tj. z upływem 10 lat, czy też jako roszczenie związane z działalnością gospodarczą z upływem 3 lat. Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 16 lipca 2003 r. przychylił się do twierdzenia, iż stosować należy w tym wypadku termin trzyletni.

Zgodnie z art. 118 k.c., jeżeli przepis szczególny nie stanowi inaczej, termin przedawnienia wynosi dziesięć lat. Już sama treść tego przepisu wskazuje jednoznacznie, że roszczenia majątkowe, dla których prawo nie przewiduje innych terminów przedawnienia, przedawniają się z upływem dziesięciu lat. W konsekwencji, jeżeli przepisy tytułu V księgi trzeciej Kodeksu cywilnego (art. 405-414) regulujące instytucję bezpodstawnego wzbogacenia nie zawierają postanowień przewidujących inne terminy przedawnienia, to do roszczeń z tego tytułu mają zastosowanie ogólne terminy przedawnienia. Jest to wystarczający argument dla tezy, że wierzytelność z tytułu bezpodstawnego wzbogacenia ulega przedawnieniu z upływem dziesięciu lat. Nie oznacza to jednak, że w rachubę nie może wejść okres trzyletniego przedawnienia przewidziany w art. 118 k.c. dla roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Wadium należy zwrócić niezwłocznie, bez względu na jego formę >>>

Treść art. 118 k.c., a w szczególności sformułowanie „roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej" nie upoważnia do przyjęcia tezy, że przepis ten w części przewidującej trzyletnie przedawnienie roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej ma zastosowanie tylko w stosunkach między przedsiębiorcami. Zróżnicowanie terminów przedawnienia określonych w art. 118 k.c. nie zależy ani od charakteru podmiotu, któremu roszczenie przysługuje, ani od charakteru rozstrzyganej sprawy (cywilna „zwykła" czy gospodarcza), a wyłącznie od rodzaju roszczenia kwalifikowanego z punktu widzenia jego związku z określonym rodzajem działalności. Jeśli zatem określony podmiot (z reguły przedsiębiorca) występuje z roszczeniem związanym z prowadzeniem działalności gospodarczej, to roszczenie to podlega trzyletniemu przedawnieniu, niezależnie od tego, czy kierowane jest ono w stosunku do innego przedsiębiorcy czy też osoby nie będącej przedsiębiorcą, w szczególności np. do konsumenta.

Wykonawca musi zadbać o skuteczną wpłatę wadium >>>

Ponadto istotnym jest od jakiego zdarzenia liczyć należy bieg terminu przedawnienia roszczenia związanego z wadium. Bieg przedawnienia rozpoczyna się od dnia, w którym roszczenie stało się wymagalne, co oznacza, że jeśli wymagalność zależy od podjęcia określonej czynność przez uprawnionego, bieg rozpoczyna się w dniu, w którym roszczenie stałoby się wymagalne, gdyby uprawniony podjął czynność w najwcześniejszym możliwym terminie. Zgodnie z p.z.p. zamawiający zwraca wadium niezwłocznie lub na wniosek wykonawcy, ale w przypadku zaistnienia konkretnych przesłanek wyliczonych w art. 46 ust. 1 i 2. Oznacza to, że bieg przedawnienia liczyć należy od dnia, w którym nastąpiło zdarzenie stanowiące podstawę do zwrotu wadium.