Właściciel prywatnej działki przerwał na terenie własnej posesji rurociąg. Nie wiadomo czy to kanalizacja deszczowa, czy urządzenie drenażowe. Poprzez to działanie woda zaczęła się cofać i zalewa grunty sąsiednich działek. Rurociąg nie ma właściciela.


Czy w tej sytuacji właściwe jest zastosowanie przepisów art. 29 Prawa wodnego i wydanie decyzji nakazującej przywrócenie stanu poprzedniego?






W omawianej sytuacji nie można zastosować przepisu art. 29 Prawa wodnego , gdyż przepis ten odnosi się do szkód na gruntach sąsiednich spowodowanych w szczególności w wyniku zmiany kierunku odpływu wody opadowej lub kierunku odpływu ze źródeł. W przedstawionym przypadku, zalewanie sąsiednich działek nastąpiło w wyniku przerwania rurociągu, który nie jest urządzeniem wodnym, w związku z czym jego zniszczenie nie podlega przepisom pr. wod.

Przedmiotowy rurociąg, stanowiąc sieć uzbrojenia terenu, jest budowlą w rozumieniu przepisów Prawa budowlanego i jego utrzymanie we właściwym stanie technicznym i użytkowanie zgodnie z przeznaczeniem stanowi obowiązek właściciela lub zarządcy tego rurociągu i to on w drodze cywilnej powinien dochodzić od właściciela działki naprawy uszkodzenia. Z roszczeniem o likwidację szkód, w drodze cywilnej, mogą natomiast występować właściciele zalewanych działek.

Przydatne materiały:
Ustawa z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne (Dz. U. z 2005 r. Nr 239, poz. 2019 ze zm.)
Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r Prawo budowlane (Dz. U. z 2006 r. Nr 156, poz. 118 ze zm.)