Czy do protokołu kontroli przeprowadzonej przez WIOŚ powinny być dołączone załączniki, o których w nim mowa?

Kto jest uprawniony do udzielania odpowiedzi na pytania i udzielania wyjaśnień kontrolującego i kto może podpisać protokół z przeprowadzonej kontroli?

Odpowiedź

Zasadą jest niedołączanie do protokołów załączników. Przepisy dopuszczają natomiast możliwość dołączenia do protokołu innych dokumentów mających znaczenie dla sprawy. Co do zasady, dokumenty opisane w protokole powinny być włączone do akt prowadzonego postępowania. W przypadku gdy nie jest prowadzone jeszcze postępowanie administracyjne, racjonalne wydaje się dołączenie dokumentów do sporządzonego z czynności kontroli protokołu.

O tym, kto jest uprawniony do udzielania odpowiedzi na pytania kontrolującego decyduje konkretny stan faktyczny. Generalnie w przypadku kontroli może to być osoba uprawniona do reprezentowania kontrolowanego podmiotu lub np. pracownik podmiotu odpowiedzialny za określone działania podmiotu.

Protokół odczytuje się wszystkim osobom obecnym, biorącym udział w czynności urzędowej, które powinny następnie protokół podpisać.

Uzasadnienie

Zgodnie z art. 70 ustawy z dnia 14 Kodeksu postępowania administracyjnego organ administracji publicznej może zezwolić na dołączenie do protokołu m.in. innych dokumentów mających znaczenie dla sprawy. O ich dołączeniu decyduje każdorazowo organ sporządzający protokół.

Natomiast zgodnie z brzemieniem art. 68 § 1 i 2 Kodeksu postępowania administracyjnego protokół sporządza się tak, aby z niego wynikało kto, kiedy, gdzie i jakich czynności dokonał, kto i w jakim charakterze był przy tym obecny, co i w jaki sposób w wyniku tych czynności ustalono i jakie uwagi zgłosiły obecne osoby.

Protokół odczytuje się wszystkim osobom obecnym biorącym udział w czynności urzędowej, które powinny następnie protokół podpisać. Odmowę lub brak podpisu którejkolwiek osoby należy omówić w protokole. Protokół podpisuje także pracownik WIOŚ dokonujący kontroli.

Przydatne materiały:
Ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. 2000 r. Nr 98, poz. 1071 ze zm.)