Nowelizacja Kodeksu wyborczego, która weszła w życie 31 stycznia 2018 r., m.in. ustanowiła nową kategorię urzędników wyborczych, którzy wchodzą w skład Korpusu Urzędników Wyborczych i przeniosła kompetencje do wykonywania czynności w procesie organizacji i przeprowadzenia wyborów. Urzędnicy wyborczy przejmują znaczącą część zadań związanych z organizacją i przeprowadzeniem wyborów, które do tej pory realizowały przede wszystkim organy samorządu terytorialnego.

 

Monika Augustyniak, Leszek Bielecki, Piotr Ruczkowski

Sprawdź  
POLECAMY

W gminach zgodnie z planem

- Wszystko idzie zgodnie z planem, ale na razie zadania do wykonania ma gmina i ja jako pełnomocnik – mówi Dariusz Meller, sekretarz gminy Łubianka. Jak podkreśla, urzędnik wyborczy miał się pojawić wtedy, kiedy będzie miał wykonać konkretne czynności. – Wygląda na to, że zadań na razie nie ma, bo się nie pojawił – dodał sekretarz.

Według niego do tej pory obowiązki gminy nie różnią się od tych, jakie miała przed zmianą prawa w styczniu tego roku, a będzie ich jeszcze więcej. – Na przykład druk kart do głosowania plus obsługa urzędnika wyborczego m.in. transport – wymienił.

Czytaj też: Zadania samorządu przy organizacji wyborów samorządowych w 2018 r. >>

Jest sporo niejasności

Zdaniem Jacka Kuźniarskiego, sekretarza gminy Siedlce, jest sporo niejasności i nie do końca wiadomo, jak będą przebiegały niektóre czynności. - Obowiązki tak czy inaczej spoczywają na gminie, zadaniem urzędnika wyborczego będzie prawdopodobnie przekazanie dalej tego, co wykona urząd – to urząd ma przyjąć, zweryfikować, sprawdzić – powiedział.

Zobacz też szkolenie on-line Zadania urzędników wyborczych

W gminie Siedlce urzędnik wyborczy pojawił się już w urzędzie, jak ocenił sekretarz, nie ma zagrożeń dotyczących współpracy. – Swoje zadania znamy i mamy je wykonać, a urzędnik będzie odpowiadał za swoją część – wyjaśnił Jacek Kuźniarski.

Jak podkreślił, najważniejsza kwestia obecnie, to czy będą obsadzone wszystkie komisje i nie trzeba będzie uzupełniać składu członków. - Dochodzą nas głosy, że dużo osób boi się udziału w komisjach do liczenia głosów, bo jest to nowość i nie wszyscy wiedzą, jakie będą zasady – dodał. Zwrócił też uwagę, że po raz pierwszy nie będzie pracowników urzędu przy obsłudze prac komisji.

Zgodnie z kalendarzem wyborczym https://sip.lex.pl/#/publication/470104950/szczegolowy-kalendarz-wyborczy-2018 wybory samorządowe odbędą się w niedzielę 21 października, a druga tura 4 listopada. Wybierzemy blisko 2,5 tys. samorządowców: 1 548 wójtów, 822 burmistrzów i 107 prezydentów oraz tysiące radnych gminnych, powiatowych i wojewódzkich. Kandydatów na wójtów, burmistrzów, prezydentów miast należy zgłaszać do 26 września.