Nauczycielka przebywająca na urlopie wychowawczym zaszła w ciążę. Chce przerwać urlop wychowawczy i skorzystać ze zwolnienia chorobowego w czasie ciąży.

Jaki powinna zachować okres zawiadomienia pracodawcy - Kodeks Pracy - 30 dni, Karta Nauczyciela 3 miesiące przed rozpoczęciem roku szkolnego?

Odpowiedź

Nauczycielka powinna powiadomić pracodawcę (organ udzielający urlopu) o rezygnacji z urlopu wychowawczego, zgodnie z przepisami ustawa z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (tekst jedn.: Dz. U. z 2006 r. Nr 97, poz. 674 z późn. zm.) - dalej k.n.tj. co najmniej 3 miesiące przed rozpoczęciem roku szkolnego. Należy dodać, iż za zgodą pracodawcy nauczycielka może zrezygnować z urlopu wychowawczego w każdym czasie.

Uzasadnienie

Zgodnie z art. 67a k.n., termin zakończenia urlopu wychowawczego powinien przypadać na dzień poprzedzający rozpoczęcie roku szkolnego; w takim przypadku termin udzielonego urlopu ulega odpowiedniemu skróceniu, a na wniosek nauczyciela - odpowiedniemu przedłużeniu. W przypadku gdy nauczyciel ma zaległy urlop wypoczynkowy termin zakończenia urlopu wychowawczego może przypadać na koniec zajęć szkolnych.

Karta Nauczyciela reguluje również kwestie związane z rezygnacją z udzielonego urlopu wychowawczego. Nauczyciel może zrezygnować z urlopu wychowawczego w każdym czasie – za zgodą organu udzielającego urlopu lub z początkiem roku szkolnego – po uprzednim zawiadomieniu organu udzielającego urlopu, co najmniej na 3 miesiące przed zamierzonym terminem podjęcia pracy.

Należy dodać, iż w sytuacji przestawionej w pytaniu o ile stan zdrowia pracownicy w ciąży, uzasadnia wydanie przez lekarza zaświadczenia lekarskiego o czasowej niezdolności do pracy to z całą pewnością nie uzasadnia przerwania urlopu wychowawczego w dowolnym czasie. Nauczyciel nie ma prawa sam decydować z jakim terminem rezygnuje z urlopu wychowawczego. Do rezygnacji z części urlopu wychowawczego wymagana jest zgoda pracodawcy. W przypadku braku takiej zgody nauczyciel jest zobowiązany do zachowania terminu wynikającego k.n., zgodnie z którą rezygnacja z urlopu może nastąpić z początkiem roku szkolnego jednak co najmniej na 3 miesiące przed zamierzonym terminem podjęcia pracy.

Powyżej przedstawione przepisy wskazują, iż kwestie związane z urlopem wychowawczym zostały szczegółowo uregulowane w k.n. tak więc nie znajdują w tym zakresie zastosowania przepisy ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 z późn. zm.) - art. 91c ust. 1 k.n.