Pytanie:
Kto jest posiadaczem odpadów powstałych w przypadku akcji sprzątania gminy? Sytuacja jest następująca: gmina nie postanowiła o odbieraniu odpadów z nieruchomości niezamieszkałych. Posiada swoją spółkę (100% udziałów gminy), której zleca usługę bezprzetargowo. W akcji biorą udział szkoły, które zbierają odpady. Odpady te następnie są zabierane przez zakład komunalny.

Ponadto czy zakład komunalny powinien ująć te odpady w sprawozdaniu podmiotu odbierającego odpady od właścicieli nieruchomości?

Odpowiedź:
Wytwórcą odpadów powstałych w przypadku akcji sprzątania gminy jest spółka gminna, która organizuje akcję. Zakład gminny nie jest przedsiębiorcą odbierającym odpady, zatem nie sporządza sprawozdania, jakie sporządza przedsiębiorca odbierający odpady, zgodnie z art. 9n ust. 1 ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach- dalej u.u.c.p.g.

Przedsiębiorcą jest spółka gminna, która organizuje akcję, ale ona – jak wynika z informacji - nie jest również przedsiębiorcą odbierającym odpady. Zakład gminny powinien odpady przekazać przedsiębiorcy odbierającemu odpady, który przekaże je do zagospodarowania, przy czym będzie on działał w imieniu spółki – wytwórcy odpadów.

Akt u.u.c.p.g. nakłada obowiązki sprawozdawcze na wszystkie podmioty biorące udział w systemie gospodarki odpadami komunalnymi, tj. na podmioty odbierające odpady komunalne, na gminy, podmioty prowadzące punkty selektywnej zbiórki odpadów (PSZOK), prowadzących regionalne instalacje do przetwarzania odpadów komunalnych oraz instalacje przewidziane do zastępczej obsługi regionu oraz na marszałków województw. Organizator akcji nie uczestniczy w systemie gospodarowania odpadami komunalnymi. Zatem spółka nie ma obowiązku składania sprawozdań, podobnie jak zakład komunalny.

Jeżeli zakład komunalny posiada zezwolenie na zbieranie odpadów komunalnych o kodach "pasujących" do odpadów wytworzonych podczas akcji, to ma on obowiązek prowadzenia ewidencji odpadów, jeśli spółka mu je przekaże. Mogą one zostać zagospodarowane w dowolnej instalacji. W takim przypadku zakład komunalny będzie działał we własnym imieniu. Spółka komunalna może bowiem - jako wytwórca odpadów komunalnych - odpady te przekazać podmiotowi zbierającemu, z wyłączeniem zmieszanych odpadów komunalnych.

Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie
Prawo Ochrony Środowiska
Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów